KAZEN

Bavčar pet let košarkar Doba!

Objavljeno 24. maj 2017 20.37 | Posodobljeno 24. maj 2017 20.37 | Piše: Boštjan Celec

Tik pred zastaranjem je višjim sodnikom le uspelo izdati sodbo v zadevi Istrabenz.

Glave ne bodo letele, Bavčarjevi sodbi je uspelo postati pravnomočna. Foto: Jože Suhadolnik

LJUBLJANA – Slovenski sodniki so dokazali, da znajo, toda le če jim zares gori pod petami, tudi pohiteti, posebno če jim resorni minister Goran Klemenčič javno zapreti, da bo osebno poskrbel za to, »da bodo letele glave, če bo zadeva Istrabenz zastarala«. Niti zamišljati si ne moremo, kako žolčen bi bil šele odziv državljanov, če do 16. junija 2017 ne bi bila izdana pravnomočna sodba in bi ta primer zares zastaral. Potem Igorju Bavčarju ne bi bilo treba za zapahe, tem pa se je že doslej uspešno izmikal. Leta 2014, le dan preden bi se že moral oglasiti na Dobu, naj bi se njegovo zdravstveno stanje nenadoma in rapidno poslabšalo. Obležal je v zasebni izolski bolnišnici Medicor, operirali so ga na srcu in se naredili zaskrbljene, da ne vedo, ali mu bodo sploh lahko rešili življenje. Kdo ve, ali in kako hudo je v resnici bilo z Bavčarjem, toda pozneje so ga ujele skrite kamere, kako se s svojimi Old boys v ljubljanskih Mostah lahkotno podi za košarkarsko žogo, se junaško in močno preriva, skače vse do obroča ...

Sodba v doglednem času

Še pred dnevi so sicer z višjega sodišča v Ljubljani sporočali, da v zadevi Istrabenz niso sprejeli končne odločitve, saj je »zadeva po pravni in dejanski plati zahtevnejša in vsekakor odstopa od običajne kazenske zadeve. Točnega datuma, kdaj bo spis zaradi vročitve odločitve strankam odpravljen na sodišče prve stopnje, ta trenutek ne moremo napovedati, bo pa to v doglednem času.«

Včeraj se je le zgodilo; z višjega sodišča so pravnomočno sodbo poslali na okrožno, ki jo bo vročilo strankam v postopku. V javnost pa so takoj pricurljale neuradne informacije. Po teh naj bi bila potrjena druga okrožna sodba za nekdanjega predsednika uprave Istrabenza, Bavčar naj bi torej bil pravnomočno obsojen na pet let zaporne kazni.

Osnovna zgodba je sicer stara že desetletje, povezana pa je s preprodajo 7,3 odstotka delnic Istrabenza. Pivovarna Laško je leta 2007 delež v Istrabenzu prodala hčerinski družbi Plinfin za 23 milijonov evrov, nato je prodala Plinfin za vsega 7500 evrov Sportini, ta pa je družbo 1. oktobra 2007 za 24,9 milijona prodala Microtrustu v lasti Nastje Sušinskega. Istega dne je Microtrust prodal Istrabenzov paket Pom-Investu za 49,2 milijona evrov in s tem zaslužil 24,3 milijona evrov.

Tožilci so v tej zgodbi videli kaznivo dejanje pranja denarja in leta 2013 je bila izrečena prva okrožna sodba. Odvetnik družbe Sportina Branko Lipovec in lastnik Sportine Bahtijar Bajrović sta jo odnesla s pogojnima zapornima kaznima, laški pivovarski šef Boško Šrot pa je bil obsojen na pet let in deset mesecev zapora. Na prvem sojenju je bil Bavčar obsojen na sedem let zapora, nekdanji svetovalec Istrabenza Kristjan Sušinski si je prislužil tri leta in devet mesecev zapora, njegov brat in predsednik uprave Maksime Holdinga Nastja pa tri leta in pol.

Javnost željna Bavčarjeve krvi?

Čeprav je to sodbo pozneje potrdilo višje sodišče, je o zahtevah odvetnikov za varstvo zakonitosti odločalo vrhovno sodišče in jim ugodilo. Prav zaradi datuma seje vrhovnega sodišča je postal 16. junij 2017 tako pomemben. Zadeva Istrabenz namreč zastara dve leti po njihovi seji.

Stekel je ponovljen prvostopenjski sodni postopek, sodba pa je bila razglašena septembra 2016. Senat okrožne sodnice Vladislave Lunder je bil nekoliko bolj milosten do grešnikov. Bavčarju je namreč zaradi pranja denarja izrekel pet let zapora, Kristjanu Sušinskemu tri leta in nekdanjemu predsedniku uprave Maksime Holdinga Nastji Sušinskemu dve leti – po tej sodbi mora Bavčar vrniti tudi malo več kot 18 milijonov evrov nezakonito pridobljenih sredstev, Kristjan Sušinski pa nekaj več kot dva milijona evrov.

S pritožbami in spisom, ki je s prilogami obsegal že približno 12.000 strani, so se 11. aprila 2017 spopadli višji sodniki. Na njihovi seji je bilo slišati, da bi bil višji državni tožilec Jože Kozina zadovoljen s potrditvijo druge okrožne kazni, odvetniki pa so nergali, da so obsojeni popolnoma nedolžni ljudje, ki se jim je krivica zgodila zato, da bi bilo ugojeno željam izvršilne veje oblasti ter krvi željne javnosti.

Triindvajsetega maja 2017 pa je torej višje sodišče le sporočilo, da je pravnomočna sodba spisana in odposlana. Obramba bo na vrhovno sodišče zagotovo znova vložila zahteve za varstvo zakonitosti, vendar to ne zadrži prestajanja kazni. Zakonodaja veleva, da poziv za prestajanje kazni obsojencu pošlje sodišče najpozneje v osmih dneh po prejemu pravnomočne sodbe. Nastop kazni pa se lahko temu preloži, če je resno bolan in se zdravi v bolnišnici.

To možnost je Igor Bavčar enkrat že izkoristil, mu bo uspelo še drugič? O včeraj izdani sodbi sicer ni hotel govoriti: »Ne komentiram, dokler je ne dobim.« Če bo res moral na Dob, pa naj mu bo v uteho informacija, da tudi zaporniki igrajo košarko. 

Deli s prijatelji