DRUŽINA

Tom Jones išče svoje prednike

Objavljeno 15. november 2015 15.36 | Posodobljeno 15. november 2015 15.36 | Piše: T. P.
Ključne besede: Tom Jones DNK

Zvezdnik želi z DNK-preiskavo izvedeti, ali je potomec temnopoltih ljudi. Po porodu so se na telesu njegove matere pojavile zaplate temnejše kože.

Tom Jones bo moral iz denarnice izvleči (vsaj zanj skromnih) med 40 in 420 evri in dobil bo odgovor, po katerem ni hlepel le on, ampak ta dolga desetletja ni pustil spati trumam njegovih oboževalcev. »Marsikdo je še vedno prepričan, da imam temnopolte prednike. Zato bom opravil DNK-preiskave in enkrat za vselej končal ugibanja.«

Le pretvarja se, da je bel

V bolj tradicionalno valižansko družino skoraj ne bi mogel privekati. Njegov oče Thomas, rudar, je bil angleškega izvora, v zvezdnikovi materi Fredi pa sta se mešali valižanska in angleška kri. Ničesar, kar bi kakor koli namigovalo ali dajalo slutiti, da se v Jonesu pretaka vsaj nekaj kapljic črnske krvi. Toda ko je po radijskem etru prvič zaplaval njegov topli bariton in so ljudje nato uzrli še gosto nakodrano temno rjavo grivo las, je bilo eno kot na dlani. Ta božajoči, melodični in ritmični glas je gotovo podedoval po temnopoltih prednikih, čeprav zelo daljnih. »Ko sem prvič prišel v Ameriko, so bili mnogi presenečeni, ko so me videli. Do tedaj so me namreč slišali le po radiu in bili so prepričani, da sem temnopolt. Še danes je o tem marsikdo prepričan,« pripoveduje zvezdnik, ki se je iz siromašnega rudarjevega sina prebil med glasbene velikane, njegovo premoženje je danes ocenjeno na dobrih 250 milijonov. »Tudi mnogi temnopolti ljudje so mi dejali, ko so me slišali in videli skodrane lase, da se zgolj pretvarjam, da sem belec.« Ob govoricah, šepetih in vprašanjih bi morda še odmahnil z roko, a vendar je tudi Toma vsaj malce grizlo vprašanje njegovega izvora, s čimer bo zdaj razčistil enkrat za vselej. S sodobno medicino in tehnologijo, ki omogoča analizo DNK, s katero naj bi strokovnjaki dognali, kolikšen del določene rasne skupine je v človeku in s katerih koncev sveta prihajajo njegovi predniki. Četudi nekateri dvomijo o natančnosti tega.

Je dokončen odgovor mogoč?

Med množicami je morda prvič završalo, ko sta začeli pevčeva prepoznavnost in slava skokovito naraščati. Toda vprašanje prednikov se je v njegovi družini pojavilo že leta prej. Že tedaj, ko je iz njegovega grla privrel prvi glas, jok novorojenčka, v katerem še ni bilo niti sledi o polnem, globokem baritonu, s katerim je očaral množice. Ko je mali Tom leta 1940 s prihodom na svet razveselili starše, so se po telesu njegove matere namreč pojavile zaplate temnejše obarvane kože. Nekakšna nepravilnost v razporeditvi melanina, ta nenaden pojav pa ni bil jasen niti zdravnikom. »Vprašali so jo, ali se v njej pretaka kaj črnske krvi. A odgovora ni vedela. Tudi zato sem zdaj odločen, da dobim jasen in dokončen odgovor.« Ob čemer je dr. Steve Jones, profesor genetike na londonski univerzi, že dejal, naj si megazvezdnik enoznačnega in dokončnega odgovora ne obeta. »Družinska drevesa so razvejana. Globlje v zgodovino greš, več je prepletanja, zato vsak kdo prej ali slej pride do točke, ko si prednike deli še s kom drugim. Zato je vsak Britanec tudi potomec Vikingov, rimskih legionarjev, afriških migrantov, Indijcev ali kogar koli drugega se že domislite.« 

Deli s prijatelji