AVTOR USPEŠNIC

Prepeval si ga je tudi Toše Proeski

Objavljeno 20. januar 2016 20.00 | Posodobljeno 20. januar 2016 20.09 | Piše: Moni Černe

Matjaž Vlašič je avtor vrste uspešnic, ki so potovale na Evrovizijo.

Glasbi zapisana zakonca Urša in Matjaž Vlašič. Foto: Blaž Samec/Delo

Tudi če vam ime Matjaža Vlašiča zveni zgolj znano, vsi poznamo vsaj nekaj njegovih del. Resnica je, da 44-letni avtor glasbe in klaviaturist več kot dvajset let pušča za seboj izključno glasbene uspehe, radijske hite, festivalske zmage in zlobne jezike. Samo slednjih je tako veliko – ali precizneje mnogo več –, kot ima Vlašić uspešnic. Zlahka ga primerjamo s hrvaško verzijo slovenskega uspeha, s Tončijem Huljićem (hišni avtor Jelene Rozga, ata skupine Skladišče ali Magazin), ki se je naposlušal kritik in se kot Vlašič naučil preslišati in preskakovati najvišje ovire. Pri čemer imamo v mislih škodoželjnost (kolegov in kolegic) in večno čakanje nevoščljivih v nizkem startu, kdaj bo spodletelo. Nič takega se ni zgodilo, kot starejši kolega, ki ima za pisanje besedil kar lepo blondinko, ženo Vjekoslavo, ima Matjaž zvesto partnerico za primere verbalnega izražanja v ženi Urši. Ni dvoma, da sta se obe, slovenska in hrvaška žena, najedli krivic. Iz preprostega razloga, ker jih odjemalci obožujejo.

V sedanjosti eden največjih Vlašičevih podvigov, mož je bolj znan kot avtor zabavne glasbe, je pisanje melodij in aranžmajev narodno-zabavnemu sekstetu Veseli svatje, ki si je ime (na moč neinovativno, a brez skrbi) nadel po prvi Avsenikovi pesmi. Dejstvo, da so se našli dobra, ljudem prikupna pevka (Anita Kadenšek), avtor pop glasbe (Vlašič) in pet simpatičnih mladeničev (Blaž, Toni, Denis, brata Dejan in Nejc), ki mimogrede tudi igrajo, je poželo navdušenje in velik uspeh. Ljudje, ki so bili do včeraj poslušalci zabavnih umetnij, zaradi te gorenjsko-štajerske plodne naveze po novem prisegajo na polke in valčke.

»Svatje so bili prvi, ki so mi sploh zaupali,« je nekoč nekje povedal Vlašič, zdaj je najbolj zaželen pisec viž. Štirikrat sta z Uršo zmagala in potovala na Evrovizijo z Nušo Derenda – Energy, Anžejem Dežanom – Mr. Nobody, Majo Keuc – No one in Vilijem Resnikom – Naj bogovi slišijo. Avtorica teh vrstic se dobro spominja, kako je pokojni Toše Proeski na letališču Jožeta Pučnika ob čakanju na polet v Skopje meni nič, tebi nič ob jutranji kavi začel tiho peti Vlašičevo Naj bogovi slišijo. Strašno mu je bila všeč, zvenelo je nebeško in Toše jo je znal do zloga, do note natančno. Makedonski pevec, ki je veljal v svojem poslu za genija, pa je eden redkih, ki so zaupali, kar drugi neradi priznajo, da ima ta naš avtor v sebi faktor x. A veliki interpret Jacques Houdek, spoštovani hrvaški pevec tudi zaradi glasbe, ki jo dela, je za Novice nedavno povedal, da je njemu najbolj ljuba slovenska pesem prav Energy. Z večnim nasmehom na obrazu, mali mož, a le po postavi, je še naštel: muzikal Cvetje v jeseni, Moja (Modrijani), Ko si na tleh, Rdeč ferarri, Pokliči me nocoj, Ne dam srca, Ni mi žal, Če je to slovo, Moja si, Zate na Triglav, Na fuzbal me pust, Fantje izpod Triglava, Ko vrbe jokajo, Se ti kaj kolca, Naj nihče me ne zbudi, Pesek v oči, Lubi, Lunca, Baje, Macho (Helena Blagne), Zalina pesem (Ena žlahtna štorija), Če je to slovo in mnoge druge.

 

Deli s prijatelji