TURČIJA

Tjaša se je namakala 
v Kleopatrinem bazenu

Objavljeno 12. september 2013 23.10 | Posodobljeno 13. september 2013 23.10 | Piše: Maja Kepic

»Že zaradi narave svojega dela veliko potujem, a priznati moram, da se v zadnjih letih na pot raje odpravim zaradi sebe in ne zaradi posla,« je povedala Tjaša, ki je s fantom letos dopustovala v Turčiji.

Tjaša Kokalj bo v novi oddaji iskala mlade in ambiciozne ženske.

Slovensko misico Tjašo Kokalj bomo že od konca tega meseca redno videvali na malih zaslonih – na Kanalu A bo namreč vodila nov resničnostni šov Postani TE4. Preden se v celoti posveti novemu izzivu, pa je vzela nekajdnevni dopust, s fantom sta si privoščila potovanje v Turčijo. »Za destinacijo se vselej odločiva v zadnjem hipu. Sem človek spontanih odločitev. Turčija ni bila najina dolgoletna želja, temveč sva se zanjo odločila instiktivno. Potovanje nama je bilo všeč, ker ni zajemalo le počitka na plaži – v osnovi sva dopustovala v Antalyi –, temveč tudi nekaj izletov v okoliške kraje, kjer sva lahko začutila pravi utrip tamkajšnjega življenja.«

Turki so prijazni in odprti, pravi Tjaša. »Tudi niso posebno vsiljivi, čeprav je res, da je treba za vsako stvar barantati, ampak to sem pravzaprav pričakovala, Turčija ni prva taka država, ki sem jo obiskala. Med drugim sem že bila v Jordaniji, Egiptu in Mehiki, kjer je barantanje pravzaprav način življenja in trgovca užališ, če njegovih izdelkov ne kupuješ na tak način.«

Turčija je polna naravnih znamenitosti, Tjašo so najbolj navdušila Pamukkale. »Kraj velja za enega najlepših na svetu, umeščen je na Unescov seznam svetovne dediščine. Beli zalivčki so videti, kot da bi bili zgrajeni v puhastem oblaku ali pa nasuti z velikimi kupi snega,« je slikovito opisala Tjaša. Ta videz daje pojavu tudi ime, saj Pamukkale v turškem jeziku pomeni bombažni grad.

Pamukkale ustvarja 17 vrelcev prijetno tople ali vrele vode, ta na površje s sabo prinaša kalcijev karbonat, ki se nalaga v neverjetno lepe bele oblike. Namakanje v tej vodi naj bi imelo mnogo blagodejnih učinkov na zdravje, zato so tukaj že v drugem stoletju pred našim štetjem zgradili mesto Hierapolis, na katero zdaj spominjajo ruševine. »Na tem območju je tudi Kleopatrin starodavni rimski bazen, v katerem sem se okopala tudi jaz,« je povedala Tjaša. Preden so kraj ustrezno zaščitili kot naravno znamenitost, pa so imeli Turki nekaj težav. »V neposredni bližini je bilo namreč zgrajenih nekaj hotelov, poleg tega je bila po pobočju dovoljena tudi vožnja z avtomobili. Pohlep ambicioznih ljudi, ki so z naravnimi lepotami želeli mastno zaslužiti, je tako skoraj uničil prvotni videz teh čudovitih vrelcev in tamkajšnjo celotno naravno dediščino. Zdaj je to hvala bogu prepovedano, tudi hotele so porušili.«

Kaj pa turška kulinarika? »Seveda sva pokusila turški kebab, ki pa se od tistega, ki ga ponujajo naši kioski s hitro prehrano, zelo razlikuje. Tudi midva sva jedla na ulici, ampak mesa ne pečejo na enem velikem ražnju, temveč ga spečejo za vsako stranko posebej, videti je kot majhen ražnjič. Tudi zelenjave je več vrst, jogurtov preliv pa ima intenzivnejši okus.« Če jo je kebab navdušil, pa jo je tako slovita turška kava pustila bolj ravnodušno. »Kava v resnici sploh ne izhaja iz Turčije, to je bolj pregovorna puhlica, ki z realnostjo nima veliko zveze. Seveda sem tam pila tudi kavo, ampak meni se ni zdela bistveno drugačna od tiste, ki si jo skuham doma.«

Tjaša je povedala še, da se ob koncu vsakega potovanja zave, v kako čudoviti deželi živi. »Saj poznate tisti znani rek Povsod je lepo, a doma je najlepše. No, to še kako drži. Nam je samoumevno, da po ulicah smeti ne ležijo vsepovprek in da iz domače pipe vedno priteče pitna voda, a drugje po svetu ni tako in ta privilegij, ki ga imamo, bi morali bolj ceniti.«

Destinacija: Antalya, Turčija
Plus: bogata kulturna dediščina
Minus: umazanija v mestih
Šoping: torbica, sončna očala, nakit Turistična tribuna

 

Deli s prijatelji