AMBICIJE

Sašo Hribar hoče postati državni svetnik

Objavljeno 27. november 2017 17.06 | Posodobljeno 29. november 2017 13.45 | Piše: S. E. N.

Mesto, za katero se poteguje radijec, edino, za katero še ni bilo volitev.

Sašo Hribar, kandidat za svetnika. Foto: Tomi Lombar

Aleksander Hribar iz Višnje Gore je eden od štirih kandidatov na seznamu Državne volilne komisije, ki ga je podpisal predsednik Anton Gašper Frantar. Da gre za radijca, ki ga bolje poznamo pod imenom Sašo Hribar, razberemo v nadaljevanju opisa kandidature, kjer je zapisano, da je napovedovalec in urednik oddaj Radio GA-GA. Poleg njega so na listi predstavnikov za področje kulture in športa kandidati še Stanislav Glažar, Alen Jelen in Janoš Kern. To je edina predstavniška skupina, kjer volitve še niso bile izvedene, ker se je Društvo oblikovalcev Slovenije zaradi varstva volilne pravice obrnilo na sodišče.

Svetnik tudi Branimir Štrukelj

Je bilo pa v četrtek z volitvami predstavnikov funkcionalnih interesov v državni svet, ki bo, ko bo sestava (po)polna, štel 40 članov, popolnjenih še sedemnajst mest. Medtem ko so dan prej predstavniki lokalnih interesov izvolili številne župane iz vse Slovenije, ima deset od sedemnajstih predstavnikov funkcionalnih interesov stalno prebivališče v Ljubljani ali njeni okolici.

Tudi starostna struktura je močno neuravnotežena. Najmlajši je Peter Požun, rojen leta 1966, kar pomeni, da so generacije, mlajše od 50 let, ostale brez predstavnika.

Delodajalci so volili štiri predstavnike. To so postali Mitja Gorenšček, Marija Lah, Jože Smole in Igor Antauer. Štiri predstavnike so volili tudi delojemalci in v državni svet poslali Lidijo Jerkič, Oskarja Komaca, Ladislava Rožiča in Branimirja Štruklja. Kmetje so dobili dva predstavnika, Branka Tomažiča in Cvetka Zupančiča. Obrtniki enega, Alojza Kovšco. Po enega so lahko izvolili tudi samostojni poklici, elektorji katerih so izbrali Bojana Potočana, pa predstavniki univerz, visokih in višjih šol, ki so izvolili Branko Kalenič Ramšak, vzgoje in izobraževanja, ki so izvolili Toneta Hrovata. Predstavnike raziskovalne dejavnosti bo zastopal Matjaž Gams, zdravstva Peter Požun, socialnega varstva pa Boris Šuštaršič.

Nihče mlajši od 50

Državni svetniki zasedajo v parlamentarni zgradbi, nadstropje pod poslanci, kjer bodo v prihodnjem mandatu očitno sedele zgolj tri ženske, Marija Lah, Lidija Jerkič in Branka Kalenič Ramšak.

39 članov trenutno še šteje državni svet.

Ženske pa niso edina podhranjena skupina v novi sestavi državnega sveta. Tudi starostna struktura je močno neuravnotežena. Najmlajši med izvoljenimi predstavniki funkcionalnih interesov je Peter Požun, rojen leta 1966. Tudi on je torej starejši od 50, kar pomeni, da so generacije, mlajše od petdeset let, ostale brez predstavnika. Najstarejši predstavnik funkcionalnih interesov je leta 1945 rojeni Boris Šuštaršič, ki je star kar 77 let, ko se mu bo mandat iztekel, pa bo že krepko čez 80. 

_____

Objavljamo zahtevo za popravek

Generacije, mlajše od 50, so zastopane
Bojan Požun je najmlajši med trenutno izvoljenimi predstavniki funkcionalnih interesov, ne pa v celotnem novem sklicu Državnega sveta RS, kot je bilo na nekaj mestih napačno navedeno v članku avtorja S. E. N. z naslovom Sašo Hribar hoče postati državni svetnik. Dve leti mlajši novoizvoljeni državni svetnik in predsednik SLS mag. Marko Zidanšek, rojen leta 1968, še ni dopolnil 50 let. Med predstavniki lokalnih interesov so po javno dostopnih podatkih Državne
volilne komisije o izvoljenih kandidatih za člane Državnega sveta RS od mag. Zidanška mlajši še štirje: Samer Khalil (1969), Srečko Ocvirk (1969), Tomaž Horvat (1974) in mag. Igor Velov (1977). Generacije, mlajše od 50 let, torej so zastopane v Državnem svetu RS.

Maja Godeša
Služba za odnose z javnostmi SLS


 

Deli s prijatelji