LUANDA – Znanstveniki so v Angoli odkrili prvi fosil dinozavra, menda enega največjih, ki so kadar koli tacali po Zemlji. Verjamejo, da je bilo bitje z dolgim vratom, rastlinojedo, zaradi enkratnih značilnosti sprednjega uda trdijo, da gre za doslej neznano vrsto. Dali so mu ime angolski velikan.
Izjemno arheološko odkritje je znanstvenikom uspelo na območju, ki je bilo pred 90 milijoni leti, ko je živel dinozaver, pod vodo. Predvidevajo, da je velikana – njegove ostanke so našli skupaj z zobmi ribe in morskega psa – vrglo v morje, kjer so ga raztrgali starodavni morski psi.
Matthew Bonnan, strokovnjak za zavropode z univerze v Zahodnem Illinoisu, ki pri izkopavanju ni sodeloval, je prepričan, da gre zares za novo vrsto: »Ekipa je bila pri tem zagotovo previdna. Super je, da postaja odkrivanje dinozavrov globalno. Več ljudi in krajev ko je vpletenih v znanost, bolje nam bo,« je dejal in pristavil, da bi to odkritje lahko prispevalo k razumevanju prilagajanja zavropodov na novo okolje.
V Angoli, kjer so divjale vojne, znanost ni bila prioriteta, a se tudi to počasi spreminja, je dejala članica projekta, Nizozemka Anne Schulp iz muzeja naravne zgodovine v Maastrichtu. Angolskega velikana je dr. Octavio Mateus iz portugalske univerze Nova de Lisboa odkril leta 2005, ko se je začel projekt Paleo Angola, prva sistematična paleontološka ekspedicija v Angoli od začetka 60. let, ko je izbruhnila vojna, spopadi so se končali leta 2002; v poznejših letih so dokončali izkopavanja in raziskovanje ter napisali poročilo, ki so ga objavili v sredo. Največja ovira pri raziskovanju je pomanjkanje denarja, pravi član projekta dr. Mateus: »Nimamo toliko težav z zemeljskimi minami in niti ne z varnostjo.«