ZANEMARJENI OTROCI

Petletnik blodil opolnoči, mama popivala v lokalu

Objavljeno 21. november 2015 21.45 | Posodobljeno 21. november 2015 21.45 | Piše: Tomica Šuljić
Ključne besede: CSD otroci

Petletnega dečka so zvečer pustili v avtu, fanta iz Prekmurja na pokopališču.

CELJE, MURSKA SOBOTA – V poletnih mesecih so javnost kar nekajkrat presunile novice o nerazumljivem ravnanju z otroki, ki so jih praviloma kar njihovi starši pustili zaprte v avtomobilih na vročem soncu. Nekajkrat so morali razbiti stekla, da so ven potegnili dehidrirane majhne otroke ali celo dojenčke, ki so trpeli v razgreti pločevini. Če kdo misli, da je v hladnejšem letnem času nerazumljivega ravnanja konec, se moti.

Prejšnji teden se je javnost zgražala nad primerom iz Murske Sobote, kjer naj bi starši pogrešali 12-letnega fanta. Oče je dal prijavo o pogrešanju v Puconcih, otrok pa se je čez eno uro pojavil na sedem kilometrov oddaljeni bencinski črpalki v Murski Soboti. Po eni od različic, ki je krožila v javnosti, so starši pustili otroka na pokopališču za kazen; policija v preiskavi ni zaznala sumov kaznivega dejanja, kar pa ne pomeni, da je zadeva končana.

»Ko bomo prejeli obvestilo policije o dogodku, bomo povabili na razgovor starše in se z njimi pogovorili o primernem načinu vzgoje, postavljanju pravil in mej v družini,« je pojasnila direktorica murskosoboškega centra za socialno delo (CSD) Nataša Meolic. »Če pa bomo ugotovili po metodi ogroženosti, da je otrok v družini ogrožen, bomo zadevo obravnavali v okviru zaščite otroka.«

Iz lokala
spat v avto

Še bolj šokanten primer se je zgodil v Celju. Par se je zvečer odpravil v nočno življenje, ker pa očitno ni bilo poskrbljeno za varstvo petletnega fantiča (mama naj bi ga imela od prej), je deček odšel z njima. Zunaj je bila že trda tema, ko je deček v poznih večernih urah postal zaspan; mama naj bi ga iz lokala odnesla. Kdaj se je to zgodilo, policija ne navaja, marveč: »Policisti so na kraju dogodka ugotovili, da je otroka v osebnem vozilu pustila njegova mama ter odšla v bližnji gostinski lokal.«

Otrok je spal, otrok se je tudi zbudil. Kako je prišel iz vozila in koliko časa je blodil po celjskih nočnih ulicah, ni znano. »Občan je 30. oktobra ob 00.47 obvestil policiste PP Celje, da je pri celjski mestni knjižnici našel izgubljenega otroka,« je v poročilu zapisala Milena Trbulin s celjske policijske uprave. Policisti zbirajo obvestila: »Po zaključeni preiskavi bodo na okrožno državno tožilstvo podali kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja zanemarjanja mladoletne osebe po 192. člen KZ-1.« O sumu kaznivega dejanja bodo obvestili tudi krajevno pristojni CSD.«

Olga Bezenšek Lalić, direktorica celjskega CSD, pojasnjuje, da gre v takšnih primerih za zanemarjanje otroka, za njih pa so merodajne največje otrokove koristi: »Pri tem (med drugim) sledimo in preverjamo osnovne otrokove razvojne potrebe po zagotavljanju varnosti: fizična navzočnost staršev (glede na otrokovo starost), varovanje pred nesrečami; predvidevanje tega, kakšne posledice lahko ima neki položaj za otroka.«

Nadaljnja obravnava obeh družin – celjske in prekmurske – lahko pripelje tako daleč, da starši ostanejo brez otroka. »Nujni ukrep za zaščito otroka je lahko odvzem in izločitev otroka iz okolja, ki ga ogroža.« A bolj verjetno je, da se bodo starši odločili za sodelovanje pri načrtu pomoči otroku in družini.

»Če je takšno sodelovanje nemogoče ali se izkaže za neuspešno, ugotovljena pa je otrokova ogroženost, je dolžan uporabiti ukrepe za zagotovitev zaščite otroka.« Mama celjskega petletnika pa se je verjetno že seznanila z določbo kazenskega zakonika, po kateri je zanemarjanje otroka in surovo ravnanje dejanje, vredno do treh let zapora. 

Deli s prijatelji