NAŠ PONOS

Najprej so tesali Peterko, se učili 
in naredili še Prevca

Objavljeno 16. marec 2016 18.07 | Posodobljeno 16. marec 2016 18.09 | Piše: Tanja Volarič

Velika imena skakalnega športa o fenomenalni sezoni Petra Prevca, razmerah za delo in prihodnost panoge.

Foto: Marko Feist/Delo

LJUBLJANA – Nekdanja velika slovenska skakalna imena to zimo prav nič ne skrivajo svojega užitka ob predstavah Petra Prevca, s katerim se lahko poistovetijo, ko poleti prek hrbtišča, a se obenem spomnijo, da razmere za skoke v Sloveniji niso bile vedno tako prijazne do njenih orlov. Vsaj v naslednjem desetletju panogi zato napovedujejo svetlo prihodnost, Prevcu pa po večini še naprej glavno vlogo pri ustvarjanju svetovnih dosežkov.

Peter Žonta, član bronaste olimpijske ekipe iz leta 2002: »Ko je skakalnemu svetu vladal Primož Peterka, se je zdelo, da je do njegovih uspehov pripeljal tudi splet naključij, medtem ko je zdaj opazno, da za slovensko skakalno zgodbo stoji podrobno izdelan sistem dela. In prav zaradi te sistematičnosti ima zgodba Petra Prevca vse možnosti, da traja še nekaj let. S tem seveda ne mislim, da bo deset let zapored dobival veliki kristalni globus, se pa lahko obdrži v bližini vrha. Je namreč eden redkih skakalcev, ki se znajde v vseh mogočih razmerah. Je univerzalen skakalec in to je njegova prednost. Zanimive so vzporednice z Gregorjem Schlierenzauerjem, s katerim ga druži niz uspehov, oba sta tudi velika popolneža. A vseeno upam, da Peter ob prvi večji krizi ne bo tako hitro vrgel puške v koruzo kot Schlieri. Mislim pa, da Goran Janus bolje vodi Prevca kot Heinz Kuttin zadnji dve sezoni Schlierenzauerja. Avstrijca prepogosto umikajo iz svetovnega pokala, preveč spušča poletne tekme, medtem ko je Prevc stalno v tekmovalnem ritmu. To je tudi eden od pogojev, da dobro skačeš, težko je namreč hoditi v službo le tri mesece na leto in upati na uspeh.«

image
Foto: Matej Družnik/Delo

Matjaž Debelak, član srebrne olimpijske ekipe iz leta 1988 in bronasti s posamične tekme: »Za Petrom Prevcem stojijo trdo osebno delo, dober razvoj smučarskih skokov v Sloveniji, uspešna rast kranjskega skakalnega kluba in razumevajoči starši. A vendar je moral on vse to na koncu povezati v pravo celoto, vsak pač tega ni sposoben. Kdor ga podrobno spremlja skozi leta, lahko opazi, kako se je postopno gradil kot človek pa tudi kot skakalec. Nikjer ni prehiteval dogodkov, preskakoval stopničk. Prihodnost, ki je pred njim, je zato lahko lepa, saj je kariero zgradil na trdnih temeljih. Če bo pot nadaljeval, kot jo je zastavil, predvsem pa, če bo imel ob sebi vseskozi ljudi, ki ga bodo znali voditi čez ovire, mu je dolga kariera na visoki ravni zagotovljena. Ne gre pozabiti, da so Petra v klubu tesali podobni ljudje, kot so na pot zmagoslavja pred leti spravili tudi Primoža Peterko. Tudi oni so se skozi čas učili in pri Petru lahko unovčili izkušnje. Njegov Triglav je zato zdaj pričakovano nosilec skakalnega buma v Sloveniji, podobno kot je bila v mojih časih ljubljanska Ilirija, prva, ki je tedaj začela načrtno delati v panogi.«

image
Foto: Uroš Hočevar/Delo

Primož Peterka, dvakratni zmagovalec skupnega seštevka svetovnega pokala: »Pretirano bi bilo reči, da je Peter človek brez čustev, je pa neverjetno osredotočen, in to je posebna odlika njegove osebnosti. Bo tako tudi nadaljeval? Se bomo še vrsto let veselili njegovih uspehov? Vem, da mnoge mučijo podobna vprašanja, a odgovor o njegovi prihodnosti je težko najti. Zagotovo je take vrste tekmovalec, ki bi lahko še vrsto let krojil svetovni vrh, a pri skokih ni odločilno le to, na trajanje kariere na vrhu vpliva vrsta dejavnikov. To sta hkrati čar in tudi slaba plat našega športa. Pred njim so že vladali veliki, psihološko zelo trdni asi, a po letih blagostanja rezultatov je vedno sledil nujen padec. Se pa njegov polet na vrh svetovne elite močno čuti v klubih, ogromno podmladka so dobili v zadnjih mesecih. To pomeni, da imamo zagotovljeno bazo tudi za obdobje po letu 2025, ko bo masa morda izluščila novega Petra Prevca. Poudariti moram, da so njegovi rezultati v spodbudo tudi nam, ki delamo v slovenskem skakalnem sistemu. So potrditev, da se dela prav, da se dela dobro in da po tej poti lahko osvojiš kristalni globus. Imamo sistem, ki nam ga zavidajo veliko večje, močnejše, bogatejše skakalne države. Ne smemo pa zaspati, kar si je v preteklosti kakšna država že privoščila in je zdaj ni nikjer.«

image
a:1:{s:11:"description";s:22:"Foto: Marko Feist/Delo";}
Foto: Marko Feist/Delo

Jože Šlibar, svetovni rekorder iz leta 1961: »Pred začetkom sezone si res ne bi drznil napovedati, da bo Peter tako prepričljiv. Z užitkom opazujem, kako je vedno miren in zbran, ko je na vrhu zaletišča, pa tudi sicer. Nisem spregledal, da med pripravo na tekmo vedno lepo zloži svoje stvari, medtem ko jih nekateri kar vržejo. Na vse je pozoren, na tleh in v zraku. Prepričan sem, da za tem stoji prava gorenjska vzgoja, da od tam vleče svoj pristop, po katerem mora biti vse do potankosti izdelano. Vesel sem, da je letos tako zgodaj potrdil osvojitev velikega globusa, po tistem se je lahko sprostil in lahko tudi z lažjim srcem prispe v Planico. Seveda ljudje pričakujejo, da bo tako nadaljeval pod Poncami, sploh ker so tekme že dlje razprodane, a če ne bo tega ponovil na finalu, mu ne bo nihče zameril. Pred njim je namreč še dolga uspešna pot, v hecu pogosto rečem, da ima še veliko časa, preden bo ujel Noriakija Kasaija, ki je pri 44 še vedno enakovreden tekmec mlajšim skakalcem. Redki evropski orli bi tako dolgo zdržali, četudi jih je nekaj, ki so dolgo ostali na vrhu.«

image
Foto: Marko Feist

Primož Ulaga, zmagovalec 9 tekem za svetovni pokal: »Slovenski skoki so prišli do točke, ko po razmerah za delo v ničemer ne zaostajajo za nemško ali avstrijsko skakalno vrsto, in v primerjavi z drugimi slovenskimi športnimi panogami je stanje resnično zelo pozitivno. Bi pa bilo treba zdajšnjo situacijo izkoristiti za vložek v prihodnost. Pozabljamo namreč, da je število skakalnih klubov v Sloveniji vendarle upadlo, ne vem, ali jih ta čas resno dela deset. Ker reprezentanca trenutno ne potrebuje ničesar več in lahko nadaljuje v zastavljenem ritmu, bi bilo smotrno zdaj vložiti tja, od koder se vrh napaja, v klube. Treba jih je oživiti, poskrbeti, da bodo imeli profesionalne trenerje, dovolj denarja za pokritje treningov, vozila za prevoze nanje. Le tako bomo lahko prepričani, da bo imela panoga kontinuiteto tudi čez deset let in več. Peter Prevc je to zimo dosegel ogromno in naslednjih sedem do 10 let je sposoben ponavljati velike dosežke, a vedno ne bo šlo le gor in tudi po njem bo prišel nekdo drug. Zato pa tako poudarjam, da je pomembno, da se dobro dela v ozadju.« 

image
Foto: Igor Mali

 

Deli s prijatelji