V STISKI

Zarubili televizor in avto,
 bodo ostali še brez hiše?

Objavljeno 23. januar 2015 21.01 | Posodobljeno 23. januar 2015 20.59 | Piše: Simona Fajfar

Ignacij Kastelic vzel premostitveni kredit, a Primorje ni plačalo opravljenega dela.

Kup papirologije s sodišč, centra za socialno delo, ministrstva ... Foto: Simona Fajfar

LUČARJEV KAL, IVANČNA GORICA – »Vse, kar se da, pridelamo sami. Še kruh si pečemo doma, ker denarja pač ni,« pravi 55-letna Marija Turk, ko v kozarec nalije korenčkov sok, češ, korenček smo pridelali na njivi, jabolka nabrali v sadovnjaku in jeseni naredili kakšnih 200 litrov soka. Sicer bi otroci lahko pili samo vodo. Z zadnjim partnerjem, Ignacijem Kastelicem, imata tri otroke: 19-letnega Ignacija, 12-letno Majo in 13-letnega Sašo. Marija ima še tri otroke iz prvega zakona, a so stari več kot 30 let in so odšli po svetu. Mož je umrl leta 1989, ko je ostala sama z otroki in sedmimi krediti: »A takrat se je dalo to urediti, kredite sem odplačala.«

Gradil tudi Stožice

Potem je leta 1994 spoznala Ignacija oziroma Naceta, s katerim se nista poročila in je uradno ostal prijavljen drugje, a so živeli skupaj, v hiši na Lučarjevem Kalu. Odprl je podjetje in se začel ukvarjati z gradbenimi deli. V Trebnjem je kot podizvajalec gradil avtocesto pa Stožice … »Zato je leta 2007 na lizing kupil bager. »Petdeset tisoč evrov je dobil kot aro za načrtovano prodajo sedmih hektarov kmetije, ki naj bi jih prodal za 110.000 evrov,« razloži Marija: »A ko so pozneje odšli k notarju, to ni bila več ara, ampak kredit.« V enem letu je kredit zapadel, razloži Marija, obenem pa so dobili hipoteko na ta zemljišča. »Zdaj teh sedem hektarov zemljišča, na katerem je tudi stara hiša z gospodarskim poslopjem, prodajajo na dražbi.«

Leta 2010, ko je Primorje nehalo plačevati za opravljeno delo, je Ignacij vzel še 47.000 evrov kredita pri avstrijski banki. Nekakšen premostitveni kredit, ki je prinesel hipoteko nad novo hišo in štirimi hektari gozda. V podjetju so namreč obljubljali, da bo denar, ki mu pripada, dobil. »Tu in tam je denar za opravljeno delo prihajal, potem pa ne več. Naceta je vse to tako prizadelo, da je zbolel za rakom in v dveh mesecih umrl,« pravi Marija Turk.

Primorje je šlo sredi leta 2012 v stečaj. »Dolgujejo nam skoraj 64.000 evrov,« pravi Marija Turk, ki je terjatve prijavila v stečajno maso. A nič ne kaže, da se bo zgodba končala in da bodo kmalu dobili denar. Pravzaprav se je vse še bolj zapletlo, ker so na drugi strani narasli dolgovi: prvih 50.000 evrov je z obrestmi postalo 67.000 evrov, za drugi kredit pa bi morali vsak mesec nakazati 500 evrov obresti. Od kod naj bi vzeli?

Za odvetnike nima več denarja

Pred dobrim letom dni je še kazalo drugače. »Ko je bila leto in pol po smrti Naceta zapuščinska razprava, sem še pričakovala, da bomo lahko z zapuščino in denarjem od Primorja poplačali dolgove. Rešeni bi bili vsega. Tako pa smo dediči – jaz in trije otroci – na tem, da so nam rubežniki zarubili tudi televizor in avto, ki ju bodo kmalu prodali. Česa drugega, vrednega, nam ne morejo vzeti. Ker nimamo. Res ne vem, na koga naj se še obrnem,« pravi Marija Turk.

Vse njihovo premoženje naj bi bilo – tako vsaj piše v odločbi centra za socialno delo – menda vredno 315.245,71 evra. Dolg pa skupaj znaša 114.000 evrov. »Bojim se, da bom na koncu izgubila tudi hišo, katere lastnica sem že od prej,« pravi Marija, ki niti za odvetnike nima več denarja.

Pravi, da njim štirim uspe preživeti s 600, 700 ali 800 evri na mesec. »Seveda ni lahko,« pravi sogovornica. Po prvem možu ima 300 evrov rente iz Nemčije, po drugem pa prejemajo po 71 evrov na osebo, torej skupno 220 evrov, vsake tri mesece prejmejo še 39 evrov za otroke. Letos imajo še 205 evrov otroških dodatkov, ki so jih začeli prejemati 1. julija lani. Prej leto dni niso prejemali nič, ker so jim vlogo zavrnili, po pritožbi, ki so jo dobili pred dnevi, pa je bilo zapisano, češ »da lahko pritožničin mož ne glede na hipoteko razpolaga z nepremičninami, zato se te na podlagi ZUPJS štejejo kot premoženje in upoštevajo pri ugotavljanju materialnega položaja konkretne družine.« Marija Turk je zgrožena: »Ampak Nace je pokojni od oktobra 2011!« Tudi sicer se na to odločbo ne more pritožiti, ampak lahko sproži le socialni spor. Toda, doda Marija: »S čim? Kako naj plačam odvetnika?«

A kot da vse to ne bi bilo dovolj, ima družina še tretji problem: stroške zaradi stare zasebne tožbe, ki jo je sprožil še Nace. Zaradi soseda, ki se je pritoževal, da kamioni ne smejo voziti mimo njegove hiše. »Tik pred koncem postopka, ko bi morala biti poravnava, je Nace umrl. Tožba se na dediče ne prenese, morali pa bi poravnati stroške postopka. V 15 dneh bi morali plačati 1330 evrov,« razloži Marija. Ker tega niso naredili – le od kod naj bi vzeli? – so jim blokirali tudi osebne račune.

»Tri leta ne spim več in zdi se mi, da se mi dogajajo čudne reči,« pravi Marija Turk, ki se zdaj boji, da bodo kmalu ob vse. Ali bodo kdaj videli denar, ki je bil zaslužen z delom in jim pripada, vedno bolj dvomi, jasno pa je, da se dolgovi samo še povečujejo … Marijo zanima le eno: »Rada bi, da bi živeli v miru. A ne vem, na koga naj se še obrnem. Kam naj grem, da mi bo kdo pomagal?« 

Deli s prijatelji