POKAL

Piranski, najbolj družaben med ribolovi

Objavljeno 08. november 2012 17.10 | Posodobljeno 08. november 2012 17.10 | Piše: Janez Mužič

Pokal Oradela je gostil 86 športnih ribičev iz osmih držav.

Ko morje pred Piranom zasedejo ribiči (foto: Oradela).

PIRAN – Konec minulega tedna je pogled na Piranski zaliv z obale dal slutiti, da se na morju dogaja nekaj neobičajnega. Dolgo se je skupaj držalo kakih 20 bark, a ni šlo za nov incident. Tam je namreč dobrih pet ur lovilo 86 najboljših in najbolj zagretih ribičev, ki so prišli iz osmih držav, da se pomerijo v športnem ribolovu iz zasidranega čolna za pokal Oradele. To je vsakoletna mednarodna tekma športnih ribičev, ki je najmočnejša na obeh straneh Jadrana in verjetno tudi najbolj družabna ter zato ne glede na ulov najbolj priljubljena. Kot je dejal eden od udeležencev, še svetovna prvenstva ribičev niso izpeljana tako skrbno in gostoljubno.

Orada spada v gastronomiji v najvišji kakovostni razred, ker ima od vseh vrst bele ribe najokusnejše meso. Ponekod ji sladokusci pravijo tudi regina maris oziroma kraljica morja in po legendah iz mitologije naj bi bila pogosto na mizah grških bogov. Zato ni neobičajno, da je izjemno priljubljena riba športnih ribičev. V našem morju v glavnem niso posebno velike. Največkrat so težke le tam okoli nekaj 100 g in takim naši ribiči pravijo oradela.

To pa je tudi piransko ribiško društvo, ki vsako leto skrbno izpelje mednarodno tekmo za pokal Oradele, o katerem predsednik RD Oradela Branko Černac pravi: »Naše tekmovanje je v primerjavi z drugimi zanimivo, ker se kakovostne ribe točkujejo bolje od drugih, najbolje pa seveda orade. Gram teže ujetih orad se namreč pomnoži z 10 točkami, gram brancina, mormorja, šarga, fratra, ribona in kantarja prinese tri točke, gram špara pa le eno.«

Tekmovali so v konkurenci posameznikov in v dvočlanskih ekipah klubov, med katerimi so bile štiri ženske ter dve mešani ekipi. Lovilo se je z eno palico ali na roko, vendar z največ tremi trnki na navezi, in vabo si je po želji vsak tekmovalec priskrbel sam.

Največ vznemirjenja med tekmovalci je bilo čutiti ob njihovi vrnitvi na piranski pomol, ko so s čolnov na voziček nalagali skrbno označene vrečke z ulovom in se je pred uradnim tehtanjem v gostišču Pirat prvič tako grobo na oko lahko že videlo, kako kaže vsakemu posebej. Ko se je voziček končno šibil pod 84 kg rib, so se začele prve ribiško ribiške debate. »Sosedu na mojem čolnu je butalo, meni nič. Če te riba hoče, ti bo prijela, drugače ne,« je bil do sebe opravičljiv Branko Velkavrh. Pritrdil mu je Danilo Torej: »Dve uri in pol mi sploh ni prijemalo. Nič, še vabe ni polizalo. Dam gor pedoča, nič, zamenjam z grankadulo, nič. Sardele pa nisem imel, da bi poskusil še z njo.«

S štirimi šuri, eno orado in 21 riboni je bil bolj zadovoljen Denis Loboda, a kaj ko sta mu dve oradi padli v vodo. »Nič, enega ribona in orado sem imel gor, pa mi je odtrgalo. Potem sem menjal naveze, slabo,« je bil nezadovoljen Marko Bajc. In nato se jih je kar več spomnilo, da so pod čolni opazili eno veeeliiikooo orado, ki je očitno plavala od trnka do trnka in jim trgala lakse …

Štetje rib in tehtanje je na koncu odločilo, da je v konkurenci posameznikov zmagal Martin Grando (ŠPRD PLK Koper), ki je tudi ujel najtežjo orado s 780 grami. Drugi je bil Denis Loboda (RD Oradela Piran) in tretji Igor Plahuta (SRD Volovsko). V ekipni konkurenci sta zmagala Milorad Škrokov in Denis Loboda (RD Oradela 1) pred Martinom Grando in Aleksandrom Župevcem (ŠPRD PLK Koper) ter Josipom Zrinščakom ter Igorjem Plahuto (SRD Volovsko). V ženski konkurenci sta slavili Bruna Verbanac in Vesna Pereza (RD Oradela), v razredu U21 pa Andrej Kristan in Matej Šimičič Ruprt, člana slovenske reprezentance, ki je zmagala na letošnjem svetovnem prvenstvu v Igalu.

Na pokal Oradela prihajajo ribiči iz Moskve, Münchna in letos celo z Jamajke, sicer pa je prizadevni vodja organizacije Mario Druscovich povedal: »Z ribiči, ki prihajajo iz tujine že nekaj dni prej, smo dobri prijatelji, poleg ribolova se radi družimo in seveda tudi zafeštamo. Ulov na koncu konča na žaru in vsak, ki ga zanese mimo Pirata, je deležen kake ribice.«

image

Danilo Torej (foto: Janez Mužič)

Šola ribolova

Slovenska literatura o športnem ribolovu ni prav obsežna, zato je toliko bolj dobrodošla nova knjiga Morski ribič športnemu ribolovu predanega piranskega ribiča Danila Toreja, ki barve RD Oradela zastopa tudi na državnih, evropskih in svetovnih tekmovanjih. Priročnik so predstavili v piranskem akvariju, napisan pa je tako, da bo marsikateremu navdušencu za ta šport, še zlasti mlademu, prijetno polepšala življenje na morju. Na pot so jo pospremili skoraj vsi, ki v Piranu namakajo trnke, njen avtor pa je ob tem dejal: »Želim, da knjižica marsikomu polepša življenje. To ni samo moje delo. Zasluge za to imajo vsi ribiški prijatelji, s katerimi sem imel čast skupaj loviti in jim ukrasti znanje ter izkušnje. Vse delo mojih sotekmovalcev je v neki meri vpeto v priročnik.«

 

Deli s prijatelji