UPOR

Občina Zagorje izglasovala nezaupnico vladi

Objavljeno 28. september 2017 09.48 | Posodobljeno 28. september 2017 09.48 | Piše: Tomica Šuljić

Na občinski seji z veliko večino izglasovali nezaupnico vladi Mira Cerarja. Ta je finančno breme višjih plač javnih uslužbencev prevalila na občino.

Alojz Slavko Jelševar je zahteval, da glasujejo o nezaupnici. Foto: Sls.si

ZAGORJE OB SAVI – V slovenskem političnem prostoru smo navajeni precej nenavadnih, obskurnih politikov, strank in obljub oziroma dejanj teh, ki niti od daleč niso imeli stika s politologijo. Tudi precej izbrancev ljudstva ima nenavadne politične standarde in odločitve ter izjave, ki vzbujajo raznovrstna negativna čustva. A v kratki slovenski moderni zgodovini ne pomnimo primera, da bi vlada dobila nezaupnico občinskega sveta – in prav to se je zgodilo v ponedeljek v Zagorju ob Savi.

Dnevni red seje občinskega sveta v Zagorju ob Savi ni razkrival tako revolucionarne vsebine, marveč imenovanja, poročila ter predloge. Deseta točka je predvidevala predlog uskladitve cene socialnovarstvenih storitev ter predšolske vzgoje. Na to temo je razpravljal tudi Željko Železnik, sicer svetnik Socialnih demokratov: »Država je povišala plačni razred za najnižje plače v javnem sektorju. Nekatere so bile namreč pod zakonskim minimumom, kar je nerazumno. Država bi prva morala upoštevati svoje zakone, ne pa da jih obhaja.«

28.400 evrov je tako razjezilo zagorske občinske svetnike, da so izglasovali nezaupnico vladi.

Nezaupnica vladi kot reakcija

Železnik pozdravlja namero vlade oziroma države, da dvigne plače tistim v zdravstvenem sektorju ter vrtcih, ki so med najslabše plačanimi – a ne na račun občinskega denarja: »Povišanje plač bo pač prišlo iz občinskega, ne pa državnega proračuna.« V gradivu predloga je župan Matjaž Švagan navedel, da so zaradi tega izvedli rebalans proračuna in za zdravstvo namenili dodatnih 15.000 evrov, za vrtce pa 13.400. In medtem ko je v ponedeljek Železnik razpravljal, je vsebina razprave – po mnenju Alojza Slavka Jelševarja (SLS) – vzbudila reakcijo pri Švaganu: »Župan se je razhudil in je predlagal nezaupnico vladi. In ker je to rekel, sem jaz vztrajal, da o nezaupnici tudi glasujemo,« dogajanje opisuje Jelševar.

Predloga za nezaupnico vladi sicer ni bilo predvidenega na dnevnem redu ali v katerem dodatnem gradivu pri obeh točkah; Železnik dvomi, da je bila nezaupnica pripravljena vnaprej: »Bila je bolj stvar, ki se je razvila med sejo, mislim, da je ena stvar vodila v drugo …«

Tudi iz Švaganovega kabineta so zanikali, da bi bila nezaupnica pripravljena vnaprej. »Glasovanje na seji občinskega sveta Zagorja ob Savi je bilo torej svojevrstna oblika protesta proti politiki financiranja občin s strani vlade. Šlo je za simbolično opozorilo oziroma izraz nestrinjanja vseh 23 prisotnih občinskih svetnikov in župana,« navaja Nataša Jerman Rajh iz zagorske občine.

Na seji je bil (povsem prikladno) tudi zagorski poslanec SMC Marjan Dolinšek, čigar šefa so občinarji začeli razpenjati kot knapi kožo za preskok. Dolinška večkratnim poskusom navkljub nismo priklicali za komentar, njegovo počutje pa je opisal Jelševar: »Poslanec je bil zgrožen, ampak kaj hočemo zdaj, he he. Malo je bil frapiran, ampak predlog za nezaupnico je prišel iz koalicijskih strank, ne iz opozicijskih.«

Signal pred volitvami

Podporo nezaupnici vladi Mira Cerarja je dala večina izmed 25 občinskih svetnikov, med njimi tudi SMC-jeve državnozborske koalicijske partnerice Desus in SD. Dva svetnika SMC sta bila odločno premalo vplivna za spreobrnitev glasovanja, ki sicer nima pomena ali posledic za vlado. Je pa to odziv okolja na težavo, na katero nima vpliva, pravi Jelševar, dopolni pa ga Železnik: »To je signal državi, da mora naslednje leto razmišljati o pravičnejši porazdelitvi sredstev, da bodo tudi občine lahko delovale bolj razvojno ter hkrati manj obremenjevale občane in občanke.« Drugo leto je volilno in obljube ter bomboni se bodo delili tako malim kot velikim otrokom in občinam.

Župan se je razhudil in je predlagal nezaupnico vladi. Jaz sem vztrajal, da o nezaupnici tudi glasujemo.

Železnik pravi, da na občini pogosto poslušajo prepričevanje, da bo denarja dovolj, a da pač morajo zmanjšati sredstva kje drugje: »Kot pravi včasih naš župan: najlažje je vse ugasniti, vse lučke, pa bo tema – potem pa bomo imeli za plače v javnem sektorju, za investicije, za vse druge stroške. Ampak dvomim, da si župan in občani to želimo.« Vzrok za revolt v revirju – namesto nasprotnikov ali zagovornikov Magne, drugega tira in preostalih, morda bolj opredmetenih težav – pa slikovito ubesedi sogovornik iz ljudske stranke: »Zasavje je bilo vedno revolucionarno, to je zgodovinskega značaja za te kraje.«

Deli s prijatelji