OČITKI

Medji posredno očitajo nesposobnost. Kaj zdaj?

Objavljeno 10. februar 2016 14.51 | Posodobljeno 10. februar 2016 14.51 | Piše: T. L.
Ključne besede: SDH NLB

Jazbečev SDH je nanizal očitke zoper zdaj že bivšega predsednika uprave NLB Janka Medjo.

Marko Jazbec, predsednik uprave SDH.

LJUBLJANA – »Načrtovani izrek nezaupnice SDH predsedniku uprave NLB, d. d., pomeni, da je SDH utemeljeno dvomil o primernosti nekdanjega predsednika uprave NLB, da bo opravljal svoje naloge v izključno korist banke oziroma izvajal naloge z učinkovitostjo, integriteto in s poštenostjo, ki jo delničar utemeljeno pričakuje. SDH ni bil pripravljen sprejeti tveganja, ki ga prinaša nezaupanje, kar pa izhaja zlasti iz preteklih ravnanj. Med najpomembnejšimi navajamo zlasti prepočasno zmanjševanje slabih kreditnih izpostavljenosti in prevelik delež slabih kreditnih izpostavljenosti v celotnem kreditnem portfelju, kot izhaja iz javno objavljenega dokumenta Evropske bančne agencije 2015 EUR-wide Transperancy Exercise. Na to je konec lanskega leta opozoril tudi guverner Banke Slovenije in poudaril, da so 'nedonosne terjatve ključni zaviralni dejavnik večje posojilne rasti in hitrejšega gospodarskega okrevanja'. Nadalje gre za neustrezno upravljanje tveganja apreciacije švicarskega franka, saj je NLB Skupina izkazovala nedopustno visoko odprto valutno pozicijo, kar je povzročilo za približno 13 mio EUR negativnega učinka na poslovni izid, kot izhaja iz javno objavljenega dokumenta NLB, d. d., 'Medletno poročilo marec 2015', prav tako pa tudi negospodarnost in/ali poslovno nepotrebnost pri najemanju kadrovskih, pravnih, trženjsko-marketinških storitev, storitev odnosov z javnostmi ter pri sponzorstvih in donacijah.«

To so zapisali v Slovenskem državnem holdingu (SDH) pod vodstvom Marka Jazbeca v pojasnilo o kadrovskem cunamiju, ki se je in se še bo zgodil v največji slovenski državni banki. Poročali smo, da je v petek po številnih namigih o njegovi odstavitvi odstopil predsednik uprave NLB Janko Medja. Na današnji skupščini nadzorniki zato niso razpravljali o tej točki. Je pa SDH povečal število nadzornikov s sedem na devet.

Iz sklica skupščine je bilo sicer razbrati, da naj bi skupščina odpoklicala tri dosedanje nadzornike, poleg Podbevška in Košaka še Tita Andreja Erkerja, a do odpoklica slednjega na koncu ni prišlo. Namesto tega se je s spremembo statuta povečalo število nadzornikov. Novi nadzorniki bodo imenovali v prihodnjih dneh novo upravo. Poleg petih na novo imenovanih, to so Anton RibnikarAnton MacuhJanko Gedrih, Primož Karpe in Laszlo Urban, so med nadzorniki še Erker, Uroš Ivanc, Sergeja Slapničar in Andreas Klingen

V SDH trdijo, da so predlagali nadzorni svet, »ki se bo sposoben soočati z najzahtevnejšimi strokovnimi izzivi, tako z odločnejšim zmanjševanjem deleža slabih kreditov kot tudi same priprave banke na zahteven proces privatizacije. Cilj SDH je, da se v roku izpeljejo vsi postopki za prodajo družbe NLB, d. d., kot se je Republika Slovenija zavezala Evropski komisiji in da se s tem doseže pričakovane cilje Republike Slovenije v postopku privatizacije NLB, d. d.«

Medji posredno očitajo nesposobnost. Kaj zdaj?

Za uspešno privatizacijo banke je, poleg čim boljše priprave banke, ključnega pomena, da ima banka sposobnega in zaupanja vrednega predsednika uprave s popolno integriteto in poštenostjo, ki bo deloval v izključnem interesu banke in delničarja. »SDH ni bil pripravljen sprejeti tveganja, ki ga za bodoče projekte banke zlasti pa za uspešno privatizacijo banke prinaša nezaupanje, ustvarjeno na podlagi naštetih preteklih ravnanj in dogodkov. SDH poudarja, da se je želel izreči le glede nezaupanja, ki ga je imel do nekdanjega predsednika uprave NLB, saj je ta vodil upravo banke in s te funkcije odločilneje vplival na delo tega organa in banke. Od ostalih članov uprave SDH pričakuje nadaljnje opravljanje funkcije,« so še zapisali v pojasnilu. 

 

Deli s prijatelji