Predstavitvena informacija
Ko se je odločalo o usodi Makovec Brenčičeve, Bojan Dobovšek predaval v Velenju.

Med interpelacijo je odšel predavat

Objavljeno 17. november 2016 09.06 | Piše: Jadran Vatovec

Ko se je odločalo o usodi Makovec Brenčičeve, Bojan Dobovšek predaval v Velenju.

Vabilo na neinterpelacijsko velenjsko predavanje dr. Bojana Dobovška.

LJUBLJANA, VELENJE – Državljani so nas opozorili, da je vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev dr. Bojan Dobovšek kot strokovni vodja zavoda Dobra država – ta zavod naj bi se predvidoma do naslednjih parlamentarnih volitev preoblikoval v novo politično stranko – pa tudi kot strokovnjak za boj proti negativni (politični) selekciji ter proti institucionalni in zakonodajni korupciji prav med predvčerajšnjo izredno sejo državnega zbora (na tej izredni seji so poslanke in poslanci najprej opravili interpelacijsko razpravo o delu in odgovornosti ministrice za izobraževanje dr. Maje Makovec Brenčič, potem pa glasovali še o predlogu Janševega SDS, da bi ministrico razrešili) v velenjski knjižnici predaval o tem, zakaj naša država ne funkcionira tako, kot bi si želeli. Dr. Dobovšek je bil namreč gost Rotary kluba Velenje, naslov njegovega predavanja pa je bil Za dobro državo gre. Bralec, ki je sebe duhovito razglasil za dobrega državljana, nam je pisal, da se je dr. Dobovšku, ki je sicer resda interpelacijo proti Makovec Brenčičevi večkrat celo javno podprl, očitno zelo mudilo z izredne seje – predavat svojim potencialnim volivcem.

 V velenjski knjižnici res niso razpravljali o javnem in zasebnem šolstvu ter ministrici za izobraževanje. Foto: facebook

Poslančeva (osnovna) dolžnost

»Čeprav so si poslanci za razpravo o interpelaciji vzeli kar 15 ur, se je gospodu Dobovšku, ki je prispeval podpis zanjo, s seje precej mudilo,« nam je pisal neki bralec. In še: »Namesto, da bi kot poslanec zastopal svoja stališča na seji državnega zbora (kar je poslančeva osnovna dolžnost), je službeni čas raje izkoristil za osebno promocijo in nagovarjanje potencialne volilne baze. Tematika, o kateri je predaval, pa se, seveda, ni dotikala področja javnega in zasebnega šolstva...« Preverili smo. Dobovškovo predavanje Za dobro državo gre se je v velenjski knjižnici res začelo ob 19. uri, ko je izredna seja državnega zbora v Ljubljani še trajala.

Nekateri poslanci so glede tega pojasnili, da so ponedeljki po navadi namenjeni za tako imenovano delo na terenu.

Mar ni utemeljen očitek, da si je vodja parlamentarne skupine nepovezanih poslancev predavanje v Velenju (na povabilo tamkajšnjega Rotary kluba) privoščil kar med interpelacijsko sejo, ki bi menda morala biti zanj kot poslanca vsekakor pomembnejša? Ugotovili smo, da je dr. Dobovšek na ponedeljkovi izredni seji celo sodeloval in tudi razpravljal. Med drugim je, na primer, poudaril: »Bistvo današnje razprave je nespoštovanje odločb ustavnega sodišča in nedelovanje pravne države, kar je nekako rak rana te vlade. Fluidna pravna država, ki jo imamo, nam državljanom polzi iz rok, kajti ne spoštuje se več prava, ne spoštuje se predpisov in ti predpisi se ne izvajajo. Temelj prava je, da omejuje samovoljo suverena. Pod zdajšnjo vlado pa si v Sloveniji, ne samo, da se ne spoštuje več prava, tudi prisvajajo si ga...« Dr. Dobovšek je hkrati še opozoril, da je skupni imenovalec, ki danes povezuje Cerarjevo vlado, ministrstvo za izobraževanje in interpelirano ministrico za izobraževanje, prav neizvrševanje zakonodaje in pomanjkljivo financiranje vseh dejavnosti navedenega ministrstva. Jasno, to je povedal, preden se je po 16. uri odpeljal v Velenje. Odkrili pa smo še nekaj: da je med izredno sejo državnega zbora, na kateri so obravnavali interpelacijo proti ministrici Makovec Brenčičevi, svojo odsotnost napovedalo in se za vsaj nekaj časa (četudi ob različnih urah) za odsotnost opravičevalo še 18 drugih poslank in poslancev. Dr. Dobovšek je bil, skratka, samo eden od 19, ki niso bili na seji od začetka do konca. Nekateri poslanci so nam glede tega pojasnili, da so ponedeljki po navadi namenjeni za tako imenovano delo poslancev na terenu (za njihove stike z volivci na različnih koncih Slovenije), da pa je vodstvo državnega zbora oziroma njegov predsednik dr. Milan Brglez tokrat zavestno odločil, da bo izredno sejo ne glede na vse sklical prav v ponedeljek.

Lahko se sicer še tako zgražamo zaradi neprimernosti odhoda poslancev »na lepše« prav med interpelacijo, resnica pač je, da v nevladnih poslanskih skupinah preprosto ni dovolj poslank in poslancev, da bi po še tako tehtno argumentirani interpelacijski razpravi lahko preglasovali poslance vladne koalicije. Vladna koalicija ima v državnem zboru večino. Parlamentarna večina je vladna večina. Da parlamentarna manjšina očitno znova ne bo mogla preglasovati vladnih poslancev, postane vsakič jasno najpozneje takrat, ko predstavniki vladnih poslanskih skupin med sabo dobesedno tekmujejo z napovedovanjem svoje popolne podpore vsakemu interpeliranemu ministru. 

Kaj pa Dobovškovo opravičilo?

Vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev dr. Bojan Dobovšek nam je, ko smo ga poklicali po telefonu, dejal, da je predavanje v Velenju načrtoval, oziroma da se je zanj žal dogovoril že veliko prej, ko niti predsednik državnega zbora dr. Milan Brglez še ni slutil, da bo in za kdaj bo sklical izredno sejo državnega zbora: »A nič drugače ne bi bilo, nič se ne bi spremenilo, če bi do konca seje sedel v parlamentarni dvorani. Sprenevedanje ničesar ne spremeni. Takšne populistične očitke pa jemljem v zakup. Če vemo, v katerem, v čigavem revirju sem tokrat predaval, lahko laže domnevamo, kateri politični opciji je to šlo v nos. Verjemite mi, mojih kritikov zagotovo ni tako zelo motilo to, da interpelacija ni uspela.« 

 

Deli s prijatelji