ČUDEŽ NARAVE

FOTO: Človeška ribica skrbno čuva bodoče mladičke

Objavljeno 15. marec 2016 22.45 | Posodobljeno 15. marec 2016 23.01 | Piše: Primož Hieng

Prebivalka Postojnske jame je najbolj slavna žival na Slovenskem.

Jajčece človeške ribice. Foto: Iztok Medja

POSTOJNA – V Postojnski jami se nadaljuje nadvse zanimiva igra narave. Njena stalna prebivalka, človeška ribica, je poskrbela za svojevrstno presenečenje, saj so o njej in njenem izleganju jajčec v zadnjem mesecu poročali tudi številni svetovni mediji. Spomnimo, kako se je začelo: »V soboto, 30. januarja 2016, je jamski vodnik Juan Pablo Maschio v Postojnski jami opazil, da je na steklo akvarija v koncertni dvorani pritrjeno jajčece človeške ribice. Ob jajčecu je bila tudi breja samica, ki ga je čuvala. O tem dogodku sta bila nemudoma obveščena oba biologa, zaposlena pri Postojnski jami, ki sta opazila, da ima breja samička samo eno jajčece, ki ga intenzivno brani. Biologa sta se zaradi varnosti odločila, da šest proteusov umakneta iz akvarija v koncertni dvorani. Pri tem sta pazila, da sta čim manj vznemirjala brejo samičko.«

Po slabem tednu je človeška ribica najprej izlegla še dve jajčeci. Tokrat brez stresa in drame, v mirnem zavetju pod skalo. Še bolj kot otroci, ki jih osupnejo zmajem podobna bitja, sta bila ob redkem pojavu vesela in presenečena biologa Sašo Weldt in Primož Gnezda, ki sta priznala, da sta od veselja poskakovala po jami.

Biolog Sašo Weldt je zelo skrbno vodil dnevnik dogajanja v enem najlepših jamskih sistemov na svetu. Do 18. februarja je človeška ribica izlegla 50 jajčec, naslednji dan pa že 52. jajčece. Takrat so, kot lahko preberemo v dnevniku, s kamero opazovali, kako se posameznim jajčecem približujejo postranice. »To so majhni potočni rakci, s katerimi v našem akvariju hranimo človeške ribice,« pravi Weldt. »Trenutno v akvariju ni veliko postranic, a vseeno lahko vidimo, kako se tri, v odsotnosti samičke, poskušajo pregristi skozi ovoj jajčeca. Ko se samička vrne, jih takoj zazna in napade. Postranice se skrijejo med jajčece in kamen. Ob prvi priložnosti zbežijo nekam v varno zavetje kamenja. Človeške ribice zelo dobro vohajo, a kar je pomembnejše, zaznavajo tudi šibka električna polja drugih živali. Tako brez normalno razvitih oči, ki jih v večni temi jam tudi ne potrebujejo, zaznavajo svet okoli sebe.«

V soboto, 20. februarja, je sledilo novo presenečenje. »Samička izleže še dve jajčeci; zdaj jih je 54, v nedeljo pa je izlegla še 55. jajčece,« v dnevnik zapiše biolog. »Počasi se bliža konec izleganja jajčec in namesto seštevanja bomo začeli odštevati. Propadala bodo vsa neoplojena jajčeca. Tako se bo njihovo število začelo zmanjševati. A ne še takoj. Človeške ribice v dobrih dvajsetih dneh odložijo do sedemdeset jajčec. Vseskozi lahko opazujemo, kako naša samička nežno ovohava jajčeca. Tako išče tista, ki so propadla. Medtem se jih tudi nežno dotika in jih s tem čisti. Tako iz ovoja jajčec odpadajo drobni delci, ki bi jih sicer počasi prekrili in s tem tudi zadušili.«

Najbolj temačen družinski šov

Infrardeča kamera je zadnja novost, ki nam razkriva nekaj podrobnosti iz življenja trenutno najbolj slavne živalce v Sloveniji. »Jamska biologa sta za opazovanje človeške ribice namestila infrardečo kamero za snemanje v temi, akvarij pa izolirala, da radovednost obiskovalcev ne bi bila preveč stresna za ribico in njena jajčeca,« so zapisali na spletni strani Postojnske jame. 
»Posnetki infrardeče kamere tako razkrivajo skrivnosti razmnoževanja človeške ribice. Z izboklino na trebuščku se ribica prilepi na površino, kamor bo odložila jajčece, po približno 20 minutah popolne negibnosti pa je jajčece izleženo. Nekaj jajčec tudi kaže znake delitev, kar pomeni, da bi se iz njih lahko izlegle ličinke človeške ribice. Jajčec pa je toliko, da jih že težko natančno preštejemo, saj jih ribica odlaga tudi na zadnjo stran kamna.«

Obiskovalci jame ribico že spremljajo v živo na posebnem zaslonu v jami. Medtem ko jamska biologa pišeta ribičin dnevnik, pripravljajo tudi spletno stran za spremljanje družine človeške ribice v živo. »Najbolj temačen družinski šov boste tako mogoče kmalu lahko spremljali vsi,« so še sporočili iz Postojnske jame.

Z infrardečo kamero so popolnoma brez luči in brez motečih zunanjih dejavnikov v akvariju fotografirali brez dodatnega osvetljevanja. »Nismo posneli teme, ampak prav tisto, na kar smo čakali in upali – jajčeca v razvoju, z vidnimi delitvami celic. Preprosteje: videti je, da bodoči zmajčki rastejo.«

To sta ob obisku jame potrdila tudi dr. Lilijana Bizjak Mali, strokovnjakinja za biologijo človeške ribice z ljubljanske biotehniške fakultete, in dr. Stanley Sessions, molekularni biolog in strokovnjak za področje integrativne biologije dvoživk na Hartwick Collegeu v državi New York.

Koliko od trenutno 55 jajčec se bo razvilo v mlade ribice, niti ugledna obiskovalca nista mogla napovedati. Jajčeca so namreč šele v prvi fazi razvoja, ki je pri človeški ribici precej daljši kot pri drugih repatcih – tudi do dva tedna. Prvi fazi sledita še dve, na razvoj pa vpliva tudi temperatura vode. Pri temperaturi 11 stopinj Celzija traja proces najmanj 120 dni, v Postojnski jami pa je voda hladnejša in ima 9 stopinj Celzija, zato bo proces zagotovo še daljši. Torej, zmajčki nas bodo še pustili čakati.

Zanimanje za ribico je izjemno, celo presenetljivo. Ljudje iz vse Slovenije vsak dan sprašujejo po stanju v akvariju, skupaj z obiskovalci Postojnske jame pa seveda sprašujejo, kdaj bodo zmajčki in koliko jih bo. 

Deli s prijatelji