AKUPUNKTURA

Tapkanje: Metoda, ki osvobodi čustva

Objavljeno 20. oktober 2013 19.30 | Posodobljeno 20. oktober 2013 19.30 | Piše: Marija Mica Kotnik

Gre za združitev znanja vzhoda o meridianih in akupunkturnih točkah našega telesa ter znanja zahoda o delovanju možganov, tapkanje v pravem vrstnem redu namreč spodbudi 11 akupunkturnih točk.

Tapkanje je tehnika čustvenega osvobajanja. Imenujem jo orodje in si predstavljam, da je dobra motika, s katero lahko prekopljemo zemljo, da imajo zdrava semena možnost bujne rasti. Je pripomoček za osvobajanje čustev, kot so jeza, strah, skrbi, žalost …, ki nehote in nemalokrat nevede vklenejo naše telo in se kažejo kot različne bolezenske težave,« pravi Tatjana Zorko, dr. med., specialistka interne medicine, ki se ukvarja z boleznimi srca in ožilja.

Zdravje ni zgolj neke vrste odsotnost bolezni, ampak tudi navzočnost telesnega, duševnega, duhovnega, socialnega in materialnega blagostanja, pravi, je občutek, da nam ničesar ne manjka. Če želimo biti zdravi, se moramo učiti vzpostavljati ravnovesje v svojem telesu, čustvih, odnosih z drugimi, s svetom, v katerem živimo.

S tapkanjem razumemo čustva

»Tapkanje omogoča, da razumemo, kaj v resnici čutimo, in prepoznamo, kako ta čustva vplivajo na telo. Z rednim tapkanjem si lahko povrnemo ravnovesje, ki ga dan za dnem izgubljamo,« pravi sogovornica, ki se s tapkanjem ukvarja že precej časa, ravno dolgoletna praksa pa ji je prinesla izkušnjo, da ne more sama pomagati pacientu, »le on ali ona si lahko pomaga z mano – z vsem, kar znam in sem kot človeško bitje«.

image
Zdravnica Tatjana Zorko, specialistka interne medicine, je prepričana, da tudi tapkanje pomaga pri premagovanju različnih težav.

Kakšen je sploh postopek tapkanja in katere so točke, potrebne tapkanja, za dosego učinka? »Postopek si lahko predstavljamo kot ples, ki je sestavljen iz štirih osnovnih korakov – v vseh priročnikih in na internetnih straneh so objavljene slike, kje so te točke na telesu. Pri prvem koraku na glas izgovorimo težavo, ki jo občutimo, in jo ocenimo z 1–10 glede na to, katere jakosti je; oblikujemo stavek in ga izgovarjamo, medtem ko tapkamo po meridianskih točkah na zunanji strani dlani, denimo Čeprav mi bo glavo razneslo od jeze, se popolnoma in globoko sprejemam. Pri drugem koraku med izgovarjanjem težave tapkamo po preostalih meridianskih točkah, pri tretjem izvedemo preprosto vajo za 'uravnovešenje možganov', v četrtem pa ponovimo zaporedje tapkanja in končamo z oceno jakosti začetne težave. Postopek ponavljamo tako dolgo, da se jakost težave bistveno zmanjša,« pravi Zorkova, ki meni, da ljudje z različnimi srčnimi težavami niso nujno že srčni bolniki: veliko jih čuti razbijanje srca, stiskanje pri srcu, tesnobo v prsnem košu, težave občutijo, ko so psihično vznemirjeni. 

Take paciente poskuša navdušiti, da bi se naučili tapkanja in si ob težavah sami pomagali. Prepričana je, da je ta metoda odlična za samozdravljenje, saj je preprosta, učinkovita in poceni, še zdaleč pa ni daleč od resnice dejstvo, da smo ljudje (še posebno pa Slovenci) nejeverni tomaži, ki potrebujemo izkušnjo, da nam nekaj zares pomaga. Vendar, pravi, če želimo pridobiti izkušnjo – tudi tapkalsko –, moramo delovati, zaradi česar niti ne preseneča dejstvo, da se vse več Slovencev zaveda, da s(m)o edini lastniki svojega zdravja. »Ker verjamem, da redno tapkanje pomaga vzpostavljati ravnovesje, ga priporočam. Zavedam se, da nikogar ne morem prepričati, da bi si pomagal, če sam tega noče in ne zmore, ampak to me ne ovira, da ne bi vsakemu pacientu ponudila vsega, kar znam,« sklene sogovornica.

Deli s prijatelji