NEGA

Preprečite vaginalne okužbe

Objavljeno 25. oktober 2011 16.00 | Posodobljeno 25. oktober 2011 16.00 | Piše: M. F.

Običajna mila porušijo naravno pH-vrednost intimnih predelov, kar pripelje do okužb

Pri uporabi sredstev za higieno pri negi intimnih predelov velja pravilo: manj je več (fotografija je simbolična)

Veste, kakšna je naravna pH-vrednost vašega intimnega področja in kako pomembno je ginekološko zdravje? Porušeno ravnovesje naravne mikroflore odpira pot nevarnim bakterijam, ki prodrejo globoko v notranjost rodil, pri preprečevanju tega pa je na prvem mestu higiena.

Kisla zaščita

Vrednost pH naše kože je 5,5, pH intimnih predelov pa le od 3,8 do 4,5, kar pomeni, da je naravno okolje v nožnici kislo. Prav kislina preprečuje razvoj škodljivih bakterij. Z uporabo neprimernih sredstev za umivanje se pH-ravnovesje poruši in vzpostavijo se idealne razmere za razvoj okužb. Zato za nego intimnih predelov uporabljajte le sredstva, ki so namenjena zanje. Mnogi ginekologi celo svetujejo, da umivanje s kakršnim koli milom povsem opustite in za nego uporabljajte zgolj vodo. Strokovnjaki odsvetujejo tudi vaginalne prhe in priporočajo le zunanje umivanje. Nožnica ima namreč zmožnost samočiščenja. Pri mnogih se prav zaradi pretirane higiene neprestano pojavljajo neprijetna vnetja.

Še posebno temeljito med menstruacijo

Naravnemu ravnovesju škodujejo tudi odišavljen toaletni papir, uživanje antibiotikov, celo menstrualna kri in sperma, ki sta alkalni. Prav zato je nega intimnih predelov po spolnem odnosu in med menstruacijo zelo pomembna. Pri tej najmanj na štiri ure menjavajte vložke, ti pa naj bodo iz naravnih materialov, saj uporaba sintetičnih in plastičnih še povečuje možnost razvoja bakterij.

Previdno s tamponi

Te je treba menjati najmanj na vsaki dve uri, pred menjavo pa si obvezno umijte roke. Če te možnosti iz kakršnega koli vzroka nimate, raje uporabljajte vložke. Z redno menjavo tampona boste preprečili možnost razvoja nevarnih bakterij in tudi pojava smrtno nevarnega sindroma toksičnega šoka. Ta se pojavi zaradi nepravilne, predvsem pa dolgotrajne uporabe istega tampona. Te uporabljajte izmenično s higienskimi vložki, strokovnjaki pa tudi odsvetujejo uporabo tamponov ponoči.

Pravo perilo

Predvsem se odpovejte tangicam, saj so precej nehigienične. Ozek trak, ki se nosi tesno prilegajoče v presredku, namreč med hojo povzroča prenos bakterij s področja anusa na področje vagine. Ravno tako je seksi čipkasto perilo narejeno večinoma iz sintetičnih, umetnih materialov, kar pomeni, da vaši intimni predeli ne bodo dihali, to pa lahko povzroča neprijetno razdraženost in celo vnetje kože. Zato če se le da, nosite perilo iz naravnih materialov, kot je bombaž. In naj vas ne skrbi, tudi bombažno perilo je lahko zelo seksi.

Deli s prijatelji