ZNANSTVENI ČUDEŽ

Pomladili jajčnike

Objavljeno 01. avgust 2016 15.00 | Posodobljeno 01. avgust 2016 15.00 | Piše: U. S.

Včasih so ženske še zelo mlade, ko pridejo v menopavzo, in zaradi tega ne morejo zanositi. Zdaj obstaja upanje za vse, ki so si želele postati matere, a jim je načrte preprečila narava: zdravniki so pomladili jajčnike in tako vrnili plodnost ženski, ki je bila že pet let v menopavzi.

Foto: Shutterstock

Grški znanstveniki trdijo, da jim je pri nekaj ženskah uspelo pomladiti jajčnike in tako prekiniti menopavzo! Jajčniki so spet začeli proizvajati jajčeca, ženske pa so tako spet dobile možnost zanositi. Neka ženska je menstruacijo dobila po petih letih menopavze, ki je nastopila prehitro – ko je imela samo 40 let!

Konstantinos Sfakianoudis, ginekolog iz klinike za neplodnost Genesis Athens, je dejal, da jim je s plazmo s koncentriranimi trombociti uspelo sprožiti rast celic in stimulirati obnavljanje tkiv. Tako so nekako pomladili jajčnike. Koncentrirano mešanico snovi v krvi (rastni faktorji in citokini, ki jih sproščajo trombociti, imajo pomembno vlogo pri zdravljenju in obnovi tkiv), so ženskam v menopavzi vbrizgali naravnost v jajčnike in tako spodbudili menstrualne cikluse. Omenjena ženska je na terapijo prihajala pol leta, ko je dobila menstruacijo: pet let po nastopu menopavze. Zahvaljujoč metodi je zdravnikom uspelo izločiti tri jajčeca, dva so oplodili s spermo njenega moža; ko bodo imeli tri oplojena jajčeca, jih bodo vsadili v maternico, do takrat pa bosta dva čakala zamrznjena. No, podobno metodo so uporabili tudi pri šestih ženskah, ki so utrpele šest spontanih splavov in več ponesrečenih poskusov umetne oploditve (IVF); tri so zanosile s pomočjo IVF in so zdaj v drugem trimesečju nosečnosti. »Zdravljenje ponuja novo upanje ženskam, ki so že v menopavzi, da lahko kljub temu postanejo mame, in to z lastnim genskim materialom,« pravi Sfakianoudis.

Večina žensk se rodi s približno dvema milijonoma jajčec, vsak mesec jih izgubijo do 1500. Ko so stare 30 let, imajo ženske povprečno 70.000 jajčec, pet let pozneje jih imajo še 30.000, pri 37,5 leta pa jih je le še 25.000. Menopavza nastopi, ko jajčniki zaradi pomanjkanja estrogena prenehajo proizvajati jajčeca. Ženske so ob začetku menopavze povprečno stare 51, 52 let, nekatere pa jih imajo tudi nekaj manj kot 40, ko nastopi to novo obdobje v njihovem življenju. Medicina pozna tudi primere, ko so menstruacijo izgubile ženske pri le 20 letih. Po neki študiji ena od 20 žensk doživlja zgodnjo menopavzo, to pomeni, da je mlajša od 40 let.

Deli s prijatelji