PREVIDNO TUDI MOŠKI

Osteoporoza ni zgolj bolezen žensk

Objavljeno 30. oktober 2014 10.00 | Posodobljeno 30. oktober 2014 10.06 | Piše: M. F.

Simptomi bolezni dolgo ostanejo skriti, zato je treba s prehrano vnašati dovolj kalcija, redno telovaditi ter preverjati gostoto kosti.

Gibanje je v varovanju pred osteoporozo pomemben dejavnik.

Po ocenah se z osteoporozo v Sloveniji sooča 140.000 posameznikov. Nekdaj je veljala za bolezen, ki prizadene predvsem ženske po 60. letu starosti, saj naj bi bila posledica hormonskih sprememb. A vendarle zadnji podatki kažejo, da je med bolniki vse več moških. Teh je približno 20 odstotkov. Če je nezdravljenih žensk z osteoporozo, ki bi morale jemati zdravila, v Sloveniji približno 40 odstotkov, je takih moških kar 60 odstotkov. To nedvomno dokazuje, da še vedno velja za zgolj žensko bolezen. Omenjeni podatki to tezo seveda zanikajo kot tudi prepričanje, da se osteoporoza pojavi v starosti. Resnica je drugačna: do sprememb kostne mase prihaja v vse bolj zgodnji življenjski dobi.

Začeti dovolj zgodaj

Res je sicer, da na zmanjšano kostno maso lahko vplivajo tudi geni, a v večini primerov gre pri zgodnjem pojavu osteoporoze za posledice neprimerne prehrane, v kateri primanjkuje kalcija. K temu pripomore tudi premalo gibanja. Prav pravilna prehrana z dovolj kalcija in beljakovin, gibanje ter optimalna količina vitamina D (gibanja na soncu) so ključne postavke preventive, ki bi jo v času grajenja kostne mase, torej do 30. leta, morali izvajati vsi.

Največja težava

Največja težava pri osteoporozi je, da je brez simptomov, zato je v srednji življenjski dobi priporočljivo preverjanje kostne mase vsakih pet do sedem let. Eden od znakov bolezni je sicer hitro izgubljanje telesne višine ob bolečinah v hrbtu. A mnogi nanje niso pozorni, saj gre za znane spremljevalce staranja.

Kalcij ni le v mleku

Količina kalcija v prehrani je pomembna vse življenje, po določeni starosti pa postane še bolj ključna. Z njim bogati so zlasti mleko in mlečni izdelki. Sicer pa je izbor živil, ki vsebujejo ta element, širok: trapist in mocarela sta znana po večji vsebnosti kalcija. Z njim bogat je tudi mlečni sladoled. Dnevno bi morali zaužiti do pet zalogajev zelenjave. Prednost naj imajo brokoli ohrovt, špinača in zelje. Sardine, sardele, inčuni in druge modre ribe so prav tako bogate s kalcijem. Pol dlani mandljev ima enak delež kalcija kot pol šumeče tablete. Mandlje je priporočljivo kombinirati z rozinami, s figami in z lešniki.

Iz leta v leto

40. leta: Ne zapustite se

Redno vadite, naj telesna aktivnost postane del vsakodnevne rutine, saj še kako vpliva na zdravje kosti. Vsakih pet do sedem let preverjajte gostoto kosti.

50. leta: Pazite na zlome

Oteženo gibanje in občutno znižanje telesne višine lahko kažeta na pojav osteoporoze. A bolezen se pokaže šele ob nevarnih zlomih ključnice, stegnenic in kolkov.

60. leta: Pomagajte si s hrano

Mak je živilo, ki je izjemno bogato s kalcijem. Domača makova žemljica z jogurtom je tako okusna in zdrava malica. Po 60. letu bi morali s prehrano zaužiti 1000–1500 miligramov kalcija na dan.

Deli s prijatelji