TEMELJI

Navade za zdravje in vitkost vse družine

Objavljeno 16. januar 2016 08.00 | Posodobljeno 16. januar 2016 08.00 | Piše: M. F.

Vse se začne pri otrocih.

Gibanje naj bo zabavna družinska dejavnost.

Otroci posnemajo starše in njihove navade, zato si poglejte nekaj koristnih nasvetov, ki bodo vam in vaši družini zagotovili srečo, zdravje ter zadovoljstvo. Ni težko.

Bodite dober zgled

Svojim otrokom lahko s primerom pokažete, kakšen je zdrav način življenja. Bodite dejavni, čim manj časa preživite pred televizijo in ne jejte veliko na hitro pripravljene ter druge nezdrave hrane.

Jejte skupaj

V sodobnem času je to res včasih težko, a potrudite se, da si čim večkrat vzamete čas za skupni obrok. Vsaj enkrat na dan se skupaj usedite za mizo.

Gibajte se vsi

Vaši otroci bodo z večjim veseljem telovadili, če boste takšno ali drugačno vadbo spremenili v zabavno družinsko početje. Pa naj bo to telovadba doma (denimo med tednom, ko je časa manj) ali gibanje na svežem zraku.

Omejite čas pred televizijo in za računalnikom

Tako odrasli kot tudi otroci preveč časa preživijo pred računalniki in pred malimi zasloni. To lahko vodi v debelost in v druge z zdravjem povezane težave. Zato čas, preživet ob elektronskih igračkah, sebi in otrokom omejite.

Naj vam pomagajo

Otroci naj vam pri pripravi obrokov pomagajo. Tako jim boste omogočili, da bodo bolje spoznali hrano in njeno vrednost. Naj z vami tudi nakupujejo in odkrivajo ves postopek priprave obrokov.

Hrana ni nagrada

Čeprav je otroke res najlažje nagraditi s čokolado ali sladoledom, poiščite drugačen način za motivacijo. Hrana nikoli ne bi smela biti sredstvo za nagrajevanje. Raje jih peljite na izlet, v gledališče ali bližnji park.

Na mizi naj bo sadje, ne pa keksi

Mandarine, kivi, banane, suho sadje, jabolka ... Obstaja veliko sadja in zagotovo bo kakšno vašemu otroku všeč. Naj mu bodo sadeži vedno na očeh. Ne silite ga s tistimi, ki jih ne mara, ampak mu ponudite, kar mu tekne.

Ne silite s hrano

Otroci imajo prirojen mehanizem za zaznavanje sitosti, in ko so siti, prenehajo jesti. Prav pri tem bi jih morali posnemati starši. Čeprav se vam zdi, da je pojedel otrok premalo, ga ne silite, da počisti krožnik. Če bi bil še lačen, bi zagotovo pojedel vse.

Ne ignorirajte težav

Če menite, da je vaš otrok preobilen, ukrepajte. Ne obsojajte ga, kadar jé, ampak ga spodbujajte h gibanju, mu ponujajte zdrave obroke in ne pretiravajte s takšnimi ali drugačnimi prigrizki.

Deli s prijatelji