SLABOVIDNOST

Kako vid ogrožajo spol, sonce in kajenje

Objavljeno 05. julij 2017 10.30 | Posodobljeno 05. julij 2017 10.30 | Piše: M. F.

Pri ženskah je verjetnost slepote večja kot pri moških.

Pri ženskah je verjetnost izgube vida večja kot pri moških.

Morda vas bo presenetilo dejstvo, da je izguba vida odvisna od spola. »Večina se ne zaveda, da sta dve tretjini slepih ženske,« pravi oftalmologinja Assumpta Madu iz New Yorka. Kot je dokazala študija univerze Illinois, je pri ženskah večja verjetnost pojava nekaterih vrst glavkoma, ki povzročijo izgubo vida. Nekateri strokovnjaki menijo, da gre krivdo za to pripisati estrogenu, daljši življenjski dobi in navadam (denimo spanje s kontaktnimi lečami, ki jih uporabljata dve tretjini slabovidnih žensk in le tretjina moških). Čeprav na nekatere dejavnike, ki vodijo v pešanje ali celo izgubo vida, ne moremo vplivati, je druge mogoče obvladovati. Kateri pa so manj znani?

Zgodnja menopavza

Na žalost menopavza ne povzroča le nihanja razpoloženja in vročinskih valov, temveč lahko vodi tudi v slabovidnost. Madujeva pravi, da je pri ženskah, pri katerih menopavza nastopi zgodaj, večaj verjetnost pojava glavkoma, očesne poškodbe, ki vpliva na vidne živce in lahko vodi v slepoto. Najbolj ogrožene so tiste, pri katerih menopavza nastopi kmalu po 45. letu starosti. »Pri teh je verjetnost glavkoma več kot dvainpolkrat večja.«

Kajenje

Negativnim posledicam kajenja lahko dodate tudi okvaro ali izgubo vida. Pri kadilcih je dvakrat večja verjetnost makularne degeneracije (degeneracije rumene pege, ki je najpogostejši vzrok za slepoto pri odraslih) kot pri nekadilcih. Prav tako je pri kadilcih dva- do trikrat večja verjetnost nastanka sive mrene.

Sonce

Govorice držijo: zrenje neposredno v sonce lahko povzroči slepoto. »Je skoraj tako, kot bi oči izpostavljali laserju,« pravi Madujeva. Nekatere oči pred pretirano svetlobo opozorijo z bolečino, ni pa to značilno za vse. Oči lahko poškodujejo tudi močni plameni, ki se denimo sproščajo pri varjenju. A brez skrbi, če živite v bližini gradbišča. Negativne posledice se pokažejo ob daljšem zrenju vanje z nezaščitenimi očmi, pred soncem pa se zavarujte s kakovostnimi sončnimi očali.

Zdravila

Na nekaterih zdravilih je kot stranski učinek navedeno odstopanje mrežnice in lahko na dolgi rok povzročijo okvare ali celo izgubo vida. »Če sodite v skupino ljudi, pri katerih je slepota verjetnejša, se pri zdravniku pozanimajte o primerni zamenjavi,« priporoča Madujeva.

Kontaktne leče

Večina tistih, ki nosi leče, je kdaj že spala z njimi. Občasno s tem očem ne boste škodovali, naj pa to ne postane navada. Kadar leč zvečer ne vzamete iz oči, te dobijo premalo kisika, s čimer je ogroženo zdravje roženice, saj se prekine metabolizem oči, kar lahko povzroči slepoto. Zagotovo si nočete ogroziti vida, ker ste bili zvečer preutrujeni, da bi si odstranili leče.

Deli s prijatelji