OKUS TEDNA

Rojac: renero 2007

Objavljeno 26. april 2013 16.30 | Posodobljeno 26. april 2013 16.30 | Piše: Jože Splichal

K Rojčevemu najboljšemu refošku, reneru, je Aleksander Tripar v Belvederju v Gračišču postregel z medaljoni divjega prašička, čez katere je nastrgal črne tartufe.

Uroš Rojac iz Gažona v slovenski Istri je dal na trg nov letnik najprestižnejšega refoška prav v času, ko se vnema nova vinska vojna med Hrvati in Slovenci zaradi terana: v hrvaški Istri imajo namreč tudi trte terana, pri nas na Krasu pa vino, trsi pa so refošk. No, pri Rojcu gre za refošk iz trt refoška; pred leti je prav za diplomo na fakulteti dokazoval, da je refošk lahko veliko vino za rdeče zvrsti, če ga ne obremenimo več kot tri četrt kilograma po trsu. Z renerom letnik 2007, ki ima 14 odstotkov alkohola, dokazuje – rex foscus (latinsko kralj temnega) je isto kot re nero (italijansko kralj črnega) –, da je kralj tudi kot sortno vino. Renero je bil 30 dni maceriran, potem je bil tri leta najprej v majhnih in potem še v velikih lesenih sodih, preden so ga stekleničili.

imageKo smo v gostilni Belvedur v Gračišču globoko v slovenski Istri odprli buteljko renera, se je Aleksander Tripar hitro obrnil v kuhinji in čez čas iz nje prinesel vrhunsko specialiteto, medaljone enoletnega divjega prašička, srednje pečene. Ko jih je postavil na belo pogrnjeno mizo, je pred nami čeznje nastrgal enega najbolj aromatičnih črnih istrskih tartufov, dragocenega Tuber brumale. 

Uroš Rojac vsekakor spada med največje poznavalce refoška pri nas, saj je prav iz refoška diplomiral na fakulteti. V njegovi kleti v Gažonu se je renero letnik 2007 tri leta staral v lesenih sodih. Vino, ki je zdaj v prodaji, ima 14 odstotkov alkohola.

Deli s prijatelji