OKUSOJEDCI

Gostilna Čubr, Križ pri Komendi

Objavljeno 22. junij 2015 16.30 | Posodobljeno 22. junij 2015 16.30 | Piše: Okusojedci

Mojstrovina preprostih, a kreativnih okusov, podkrepljena s kruhom, ki mu daleč naokrog ni para.

Že samo Čubrov kruh, ki ga pečejo s sirotko, bi si zaslužil poseben članek, v njem bi bilo treba kakšno reči še o palčkah iz maslenega listnatega testa z zbrincem in o polnozrnatih grisinih s semeni, ki smo jih popadli, ko so v veliki košari krožili po gostilni. »Suha klobasa je moja, sladko skuto iz sosedovega mleka je naredila žena Anita. Me prav zanima, komu boste dali svoj glas,« je Miha Potočnik na mizo prinesel pozdrav iz kuhinje. Izid je bil neodločen. Skuta z bučnim oljem in drobnjakom z Anitinega bogatega zeliščnega vrta je bila rahla kot pena, klobasa polnega okusa je božansko dišala, čebulni kruh je bil rahel in sočen kot najboljša potica. Bagueri zero iz Goriških brd nas je navdušil s subtilnimi mehurčki z aromo rumenega sadja in citrusov, mineralnostjo in prepletom zrelega in svežine. Tako kot si tradicija in inovativnost že 80 let podajata roko pri Čubrovih.

Stara domača sorta pinela je upravičeno Guerilin ponos, saj so v steklenico ujeli zelo uglajeno vino z aromo tropskega sadja in hrušk. Pinela je koketirala s svežim brancinom, ki ga je Miha sam dimil, Anita pa mu je dodala svežino s kapučinom iz oljčnega olja, limone in pasijonke, zrna granatnega jabolka in vodna kreša pa na krožniku tudi niso bili zgolj za okras. Ker je Miha sommelier, smo mu prepustili izbor vin in s pinelo je ob tem krožniku zadel v polno. Citrusne note in mineralnost brancina se ne bi mogle lepše ujeti. Lisičk z drobnjakom, krompirjem, jajcem in bučnim oljem ne postrežejo na modernem krožniku, saj tudi s keramiko obujajo slavo lokalnih lončarskih izdelkov in kamniške majolike. Čvrste lisičke so se lepo povezale z drugimi okusi, zraven smo poskusili rose brandulin Borisa in Anite Kristančič s Plešivega, v katerem poplesuje tudi čudovita aroma češenj, del omizja pa je zaradi mineralnosti vztrajal pri pineli. Špargljeva juha s skutnim žličnikom je bila jed za bogove. Vsega je bilo ravno prav, okus pa lahkotno močan: popečen špargelj je hrustal pod zobmi, zaradi mineralnosti in sladkosti popečene kozice so bila usta v trenutku polna sline. Gaubejev sauvignon se je zaradi citrusnih not in herbalnosti oziroma arom pokošene trave zlil z juho, še posebno ker je prijetna kislina, ki daje vinu svežino, lepo zaokrožena.

image
Vrsta ponudbe: gostilna

hrana, vino: 10
postrežba: 10
cena/kakovost: 10
vtis skupaj: 10

Nežne čipkaste testenine, polnjene s starano gavdo na špinačni in bazilikini kremi, so zapeljevale z mehkobo tekočega sira, igra tekstur sipinih hrustavčkov z inčuni in mehkimi paradižniki, popečenimi v pečici, pa je dala piko na i. Batičev angel, cuvée, 2010, je s čistimi aromami zrelega rumenega sadja, pokošene trave in zelišč s svojo mehkobo in maslenostjo ter z dolgim pookusom pripovedoval čudovito zgodbo o Vipavski dolini, trti, soncu in ljubezni vinarjev – podobno zgodbo, kot jo z domačimi mojstrovinami pleteta Anita in Miha. Pred ofenzivo iz kuhinje smo se osvežili z mangovim sorbetom s slovensko vodko in jabolčno čežano z jagodami, nato pa je bil že na mizi pečen jagenjček s hrustljavo ocvrtimi šparglji in pečenim krompirjem. Meso je bilo dobro uležano in mehko, da je šel nož skozenj kakor skozi maslo, usta pa so bila polna sokov. Zraven smo poskusili cabernet sauvignon vinarstva Čitluk iz BiH. Poln, suh in harmoničen okus po rožiču, suhi slivi, prezreli amareni, temni čokoladi, usnju... se je z jagenjčkom zlil v eno.

Sladica je bila preprosta, a prava mala umetnina: sveže sadje ter mangov, jagodni in špargljev sorbet so s svojo svežino in sadnostjo zapeljevali, da kar nismo mogli nehati jesti. Zato so v kozarčku prinesli še eno poletno osvežitev: jagodni žele, limonova pena, snežno beli beljakovi puhci, sadje, bezgova pena in želejčki. Pa to so ja fruchtzwerge, je pred časom vzkliknil eden od gostov in sladica je obdržala to ime.

Da se gost počuti kot car, ni treba, da natakar okrog njega pleše v belih rokavicah, da so kreacije na modernih krožnikih... Pri Čubru so to dosegli z mojstrovino preprostih, čistih, a kreativnih in sproščenih okusov.

Dobro je vedeti

  • Gostilna Čubr
  • Miha Potočnik, s. p.
  • Anita in Miha Potočnik
  • Križ 53, 1218 Komenda
  • Tel.: (01) 834 11 15
  • Splet: gostilna-cubr.com
  • urnik: Nedelja in ponedeljek zaprto, od torka do sobote od 12. do 22. ure.
  • degustacijski meni: Pozdravu iz kuhinje sledi 6 krožnikov za 31 evrov.
  • vinska klet: Okrog 300 etiket, posebnost je vinski list, ki ga ni, gost pa si ponudbo s cenami ogleda v kleti.
Deli s prijatelji