SMUČARSKA SEZONA

Pred počitnicami prosijo za sneg

Objavljeno 14. januar 2016 17.00 | Posodobljeno 14. januar 2016 17.00 | Piše: Primož Hieng

Čeprav zime uradno še zdaleč ni konec, pa slovenski žičničarji s strahom delajo obračune in še z večjo bojaznijo čakajo na trenutek, ko bo treba potegniti črto. .

Z novembrskega odprtja sezone v Kranjski gori. Foto: Roman Šipič
Spet imamo eno od tistih zim, za katere bi lahko rekli, da so mile, neprijazne do smučarjev ter seveda do upravljavcev žičniških naprav in hotelirjev. Nekaj smučarskih centrov sicer deluje, mnogi so se razveselili sneženja tik pred novoletnim praznovanjem, toda bilo ga je bolj kot ne za vzorec. Vsi nebogljeno pogledujejo v nebo in merijo temperature. Deževje ob minulem koncu tedna je smučarje spet razžalostilo in relativno visoke temperature v zadnjih dneh prav tako. 

Natanko čez en mesec se začnejo zimske šolske počitnice, ki jih bodo slovenski šolarji spet preživljali v dveh delih. Po šolskem koledarju bo s 15. februarjem 2016 na počitnice najprej odšla prva skupina, z 22. februarjem pa še druga. Poskus, ki so ga šolniki uvedli pred leti, ko so šolarji na zimske počitnice odhajali v enem terminu, se ni obnesel. Še posebno glasno so se oglašali iz smučarskih središč, saj je povpraševanje močno presegalo ponudbo.

Eni redkih na 800 m

Zima po svoje kroji usodo in s tem zaslužek večine slovenskih smučišč. Za primerjavo smo tokrat izbrali štiri: Kranjsko Goro, Mariborsko Pohorje, Veliko planino in Soriško planino. V Kranjski Gori, kjer se sploh lahko pohvalijo, da so najboljše slovensko smučišče, so morda v le nekoliko boljšem položaju kot večina drugih smučarskih središč. Klavdija Gomboc, vodja prodaje in marketinga RTC Žičnice Kranjska Gora, pove, da so sezono začeli 27. novembra 2015: »Glede na izjemno slabe vremenske razmere za obratovanje smučišč decembra lani smo s potekom sezone do zdaj zadovoljni, ker smo bili eno redkih evropskih smučišč, ki je obratovalo na nadmorski višini 800 metrov. Razmere za izdelavo kompaktnega snega so nam bile naklonjene.«

Kranjska Gora ni zaman prejela priznanja kot najboljše slovensko smučišče, saj poleg vijuganja po belih strminah ponuja še marsikaj, med drugim nočno smuko, eskimsko vas, zimski kolesarski park in snežni park ter otroško igrišče in še kaj.

Po njenem mnenju so zimske počitnice še daleč, dodaja pa, da se smučišče Kranjska Gora vsak dan posebej pripravlja na obiskovalce, tako da skrbijo za urejene in zasnežene proge, dnevno in nočno smuko ter vsakodnevni pester program dogodkov in animacije na snegu.

Štajerci se veselijo smuke na Pohorju. »Glede na vreme lahko rečemo, da smo s sezono še kar zadovoljni. Seveda pa smo si želeli boljših razmer in s tem večjega obiska smučarjev,« je sporočil Dominik Dukarić, vodja marketinga in odnosov z javnostmi podjetja Marprom iz Maribora. »Za zdaj smo lahko odprli le del prog na vrhu Pohorja, tam, kjer so nam vremenske razmere omogočile dodatno zasneževanje.«

Tudi na Mariborskem Pohorju je tik pred novim letom zapadlo premalo snega, da bi lahko odprli dodatne proge ali tiste, ki vodijo v dolino. Upajo, da se jih bo narava do šolskih počitnic le nekoliko usmilila. »Z naše strani kot upravljavca žičniških naprav smo na vrh sezone – na počitnice, ko pričakujemo tudi največ gostov – dobro pripravljeni,« dodaja Dukarić. »Vse naprave bodo obratovale, a kot rečeno, le če bodo snežne razmere to dopuščale. Kot dodatno ponudbo je seveda vredno omeniti šolo smučanja, ki je v počitniških dneh še posebno aktivna. Opremo si lahko tudi izposodijo.«

Dukarić še napoveduje, da bo sezona dobra, »če nas bo zajel napovedani val sneženja ali vsaj nizkih temperatur, ki jih pričakujemo okoli 15. januarja. Žal se smučišča na Pohorju začnejo že na 315 m nadmorske višine in smo močno odvisni od narave.«

Odvisni samo od narave

Velika planina je smučišče, ki je odvisno zgolj in samo od naravnega snega. »Prav zato žičniških naprav še nismo pognali,« pravi direktor Velike planine Leon Keder. »Čakamo le še kakšno pošiljko snega in sezona se bo začela tudi pri nas. Drugače pa na Veliko planino prihaja veliko pohodnikov.«

Po nekaj letih nedelovanja bodo spet odprli smučišče, ki se razprostira na višini med 1412 in 1666 metri ter ponuja tri kilometre prog. Prav zaradi terena je planina že nekaj let znana kot priljubljeno družinsko smučišče v bližini Ljubljane. »Na njej obratuje novo postavljena vlečnica Jurček, namenjena otrokom in začetnikom,« pove Keder. »Novost je zimski smučarski park, ki bo še popestril dogajanje otrokom, če bo dovolj snega. Med vikendom in za organizirane skupine bodo na prizorišču tudi animatorji in učitelji smučanja.«

Žal zadnje sneženje ni bilo tako obilno, da bi lahko odprli smučišče. Kljub temu že razmišljajo o zimskih počitnicah, saj so se na vse, tako kot na celotno sezono, dobro pripravili. Cene vozovnic so znižali, da so dosegljive za večino ljudi.

»Naš t. i. paradni konj je sankanje,« dodaja direktor Velike planine. »Ugotavljamo, da se iz leta v leto povečuje število sankačev. Gre za približno 2,5 kilometra dolgo osvetljeno progo, ki poteka od gostišča Zeleni rob do zgornje postaje nihalke. Po spustu se sankači s sedežnico odpeljejo na izhodišče. V treh urah se je tako možno spustiti tudi do šestkrat. Poleg sankanja imajo obiskovalci možnost izposoje krpelj in pohodnih palic. Letos imamo že nekaj napovedanih skupin, ki si bodo izposodile krplje (cena izposoje je 5 evrov) in se z vodnikom peš podale po zasneženi planini. Za organizirane skupine smo pripravili tudi izposojo koles, s katerimi se lahko spustijo po urejeni progi od Gradišča do Šimnovca.«

»Če bo dovolj snega, bo zimska sezona na Veliki planini vsekakor dobra. Moramo pa vedeti, da je glavna sezona pri nas poleti, in ne pozimi. Z obnovo naprav se trudimo, da privabimo smučarje začetnike in družine ter da planini vrnemo nekdanji sloves družinskega smučišča,« sklene Leon Keder.

Zadovoljni le z Lucijo

Tudi Soriška planina velja za do družin prijazno smučišče. Polona Golija iz TC Soriška planina pravi, da trenutno še ne morejo biti zadovoljni, saj smučišče ne obratuje v polnem obsegu. Zadovoljni so le z obiskom otroške vlečnice Lucija, kjer se je že kar nekaj malčkov naučilo prvih zavojev na snegu.

»V začetku sezone smo lahko ponudili učenje smučanja na otroških vlečnicah Lucija in Slatnik, nekaj dni je obratovala tudi tekaška proga,« pravi Golijeva. »Žal tudi na Soriški planini ni zapadlo dovolj snega, ne manjka nam pa več veliko do priprave celotnega smučišča. Čakamo še kakšno pošiljko snega, vsaj 15 cm. Zadnja je veliko pripomogla k pripravi in vzdrževanju otroških prog, tako da nekaj zimskih užitkov ponujamo vsaj družinam.«

Zimske počitnice na Soriški planini so vedno zelo obiskane in aktivne. »Letos februarja bomo pripravili poseben dodatni otroški program, ki vključuje pravljično hiško in mini Planico za otroke, predvsem zaradi navijanja in podpore Petru Prevcu, ki je ponos naše doline,« pravijo na Soriški planini.

Dodatna ponudba vključuje pohodništvo, tek na smučeh, krpljanje in sankanje, šolo smučanja, dodaten otroški program in izposojo smučarske opreme. »Ponujamo tudi obisk v gorskem centru dobrega počutja v gostišču Macesen v Sorici in športne masaže, vodene izlete po okoliških tematskih poteh (rapalska meja, Groharjeva hiša). Ker je večina novost pri nas, povpraševanje raste iz dneva v dan,« pravi Polona Golija in dodaja: »Ob dobri zimi (sneg, temperature, lepo vreme) ocenjujemo, da bo sezona uspešna. Za zdaj pa se z njo ne moremo pohvaliti.«

Deli s prijatelji