SHRANJEVANJE

Hrana, ki v hladilnik ne sodi

Objavljeno 25. januar 2016 08.00 | Posodobljeno 25. januar 2016 08.00 | Piše: M. F.

Kruh in paradižnik shranjujte pri sobni temperaturi, krompir v kleti, čebulo pa v najlonskih nogavicah.

Nekaterim živilom hlad in vlaga v hladilniku škodujeta.

Hladilnik je obvezna oprema vsake kuhinje. Hranjenje živil v njem podaljša njihovo obstojnost, a vendar so tudi taka, ki se v njem prej pokvarijo ali izgubijo hranilno vrednost ter okus. Poglejte, kaj vanj nikakor ne spada.

Kruh

Če želite, da bi dlje ohranil svežino, ga ne shranjujte v hladilniku. V njem bo namreč prej postal suh in neokusen. Najbolje ga je hraniti v papirnati vrečki pri sobni temperaturi. 

Kava

Aroma kave vsako jutro prebuja mnoge. Naj bo mleta ali v zrnju, v hladilnik ne sodi. Nizke temperature in vlaga lahko namreč povzročijo kondenzacijo, kar vpliva tako na njen vonj, okus kot rok trajanja. Raje jo hranite v steklenem, plastičnem ali kovinskem kozarcu s trdim pokrovom. 

Med

Med je okusen in sladek dodatek jedem ter pijačam in je hkrati odlično zdravilo. Poleg tega je njegov rok trajanja tako rekoč neomejen in nobene potrebe ni, da bi ga hranili v hladilniku. Res je sicer, da mu to ne bo škodovalo, a postal bo trd in zato bo sladkanje z njim težje. V steklenem kozarcu naj bo na polici omarice ali v kleti, iz njega pa ga jemljite z leseno žlico, saj ob stiku s kovino izgubi velik del hranljivih snovi.

Cele melone

Hladen zrak v hladilniku lahko količino antioksidantov v meloni prepolovi. Prav tako pri sobni temperaturi hranjena melona vsebuje dvakrat več beta karotena kot tista, ki je shranjena v hladilniku. Prav zato celih melon ne hranite v hladilniku, zaradi podaljšanja roka obstojnosti ter zaščite pred bakterijami pa v hladilniku hranite narezan ali prepolovljen sadež.

Bazilika

Kadar je ta rastlina, ki uspeva v toplem podnebju, izpostavljena nizkim temperaturam v hladilniku, njeni listki počrnijo. Bolje jo je zato hraniti na pultu v vazi oziroma v kozarčku z vodo. Če boste čez njo poveznili plastično vrečko in jo z zobotrebcem naluknjali, pa bo sveža ostala še dlje.

Krompir

Škrob v krompirju se pri nizkih temperaturah spremeni s sladkor, krompir pa dobi sladek okus. Najboljša temperatura za hranjenje krompirja je približno sedem stopinj Celzija, večina hladilnikov pa je nastavljena na pet stopinj. Gomolje v zabojčkih ali papirnatih vrečkah hranite v temnem in suhem prostoru. Na svetlobi se lahko obarvajo zeleno in pogrenijo. 

Čebula

Okolje je v hladilniku vlažno, zato začne čebula v njem gniti prej, kot če je hranjena v suhem, temnem prostoru, najbolje v papirnati vrečki ali v stari najlonki. Naj ne bo zraven krompirja, saj čebula sprošča pline, ki povzročajo njegovo gnitje.

Paradižnik

Zaradi nizke temperature paradižnik v hladilniku izgubi svoj pravi okus in sočnost. Da bi oboje zadržal, ga hranite pri sobni temperaturi. Lahko kar na kuhinjskem pultu.

Deli s prijatelji