HOKEJ

Nemški čudež za olimpijski finale z Rusi

Objavljeno 24. februar 2018 15.06 | Posodobljeno 24. februar 2018 19.29 | Piše: M. U.

Nemci s polfinalno zmago nad Kanado do novega hokejskega presenečenja. Ruski stroj še naprej melje po začrtani poti do zlatega olimpijskega odličja.

Kanadski vratar Kevin Poulin je lahko le nemočno opazoval, kako so Nemci zadevali za novo olimpijsko senzacijo. FOTO: AFP
PJONGČANG – Za zlato odličje na olimpijskem turnirju za hokejiste se bosta med seboj udarili Rusija in Nemčija. Prva je, bolj ali manj pričakovano, v polfinalu s 3:0 ugnala Češko, nemška reprezentanca pa je pripravila še eno prvovrstno presenečenje. Potem ko je v četrtfinalu v podaljšku ugnala olimpijske podprvake Švede, je v polfinalu s 4:3 na kolena spravila še veliko Kanado, branilko naslova najboljšega s preteklih iger v Sočiju. Obračun nemške in kanadske izbrane vrste je minil v igralnem ritmu, ki smo ga sicer vajeni s severnoameriških ledenih ploskev; hitro, udarno, frenetično. Moštvo nemškega selektorja Marca Sturma je povedlo v 15. minuti; ob prednosti igralca več je v polno zadel kanadski Nemec Brooks Macek. Matthias Plachta je germansko prednost podvojil v 24. minuti, Frank Mauer pa je z izstreljenim ploščkom v mrežo v 27. minuti izid začasno postavil na neverjetnih 3:0. Kanadsko prebujenje, očitno je bilo, da so fantje iz dežele javorjevega lista Nemce podcenili, je oznanil Gilbert Brulé z zadetkom v 29. minuti za znižanje izida na 1:3. A v neizprosnem boju za vsak del igrišča in pridobljeni plošček je junak trenutka postal Patrick Hager, v 33. minuti je vso Nemčijo spet spravil v delirij, saj je za zadetkom za 4:1 povišal prednost Sturmove čete. Mat Robinson je v zadnji tretjini v 43. minuti znižal izid, nato pa Nemcu Dominiku Kahunu iz kazenskega strela ni uspelo premagati kanadskega vratarja Kevina Poulina. Ledena drama se je nadaljevala, prav tako kanadski zasuk, Derek Roy je v 50. minuti z igralcem več zadel za 3:4 in povsem oživil upe Severnoameričanov. A ti so vse bolj plahneli in na koncu z iztekom tekme dokončno ugasnili. Nemčija ima tako pred finalnim obračunom z Rusijo, tekma bo v nedeljskih jutranjih urah ob 5.10, v Južni Koreji že zagotovljeno srebrno odličje, doslej naj velja olimpijska uspeha pa sta bili bronasti odličji iz leta 1932 v Lace Placidu in 1976. v Innsbrucku. Kapetan takratne reprezentance Zvezne republike Nemčije Alois Schloder zato pravi: »Skrajni čas je bil za nove hokejske junake, saj se starih iz Innsbrucka kmalu nihče več ne bo spomnil.« Danes ob 13.10 pa bo na tokratnih ZOI najprej srečanje za tretje mesto, za bron se bosta pomerili vrsti Češke in po polfinalnem porazu hudo ranjene Kanade. Rusi so v polfinalu s svojo napadalno močjo ugnali obrambno naravnane Čehe, za zmago s 3:0 so poskrbeli Nikita Gusev v 28. minuti, Vladislav Gavrikov v 29. (gola sta padla v razmaku 27 sekund) in Ilja Kovalčuk z zadetkom v prazno mrežo v 60. Fantje selektorja, sicer Latvijca Olega Žnaroka, torej še sanjajo o olimpijskem zlatu, doslej je samostojna Rusija na ZOI osvojila srebro leta 1998 v Naganu, bronasta pa je bila štiri leta pozneje v Salt Lake Cityju. Sicer pa je Združeno moštvo neodvisnih držav olimpijski prvak postalo leta 1992 v Albertvillu, to je zadnje zlato z ruskim pečatom. »Vratar Vasilij Košečkin je naš najboljši igralec na olimpijskem turnirju,« je soigralca pohvalil napadalec Mihail Grigorenko.