PREŽIJO NA TURISTE NA PLAŽI

FOTO: Na Lošinju oče z dojenčkom bežal pred beloglavim jastrebom

Objavljeno 10. avgust 2017 14.00 | Posodobljeno 10. avgust 2017 14.02 | Piše: Tina Horvat
Ključne besede: jastreb pobeg

Srhljivo bližnje srečanje z jastrebom.

Tale beloglavi jastreb s Cresa je pošteno razburkal počitniški mir v AC Lopari. Foto: Tomaž Lah

NEREZINE – Zelo nenavadno počitniško izkušnjo so prejšnji teden doživeli gostje avtokampa Lopari na otoku Lošinj. Bili so priče dogodka, ki se je srečno končal, vendar je marsikomu nagnal strah v kosti. Še posebno si ga bo zapomnil nemški turist, ki se je v najhujši vročini z dojenčkom in psom hladil v enem od kampa bolj oddaljenih zalivčkov, a je moral na vrat na nos zbežati, saj je prav na njih pikiral beloglavi jastreb.

Ta mogočna ptica že tisočletja gnezdi v skalnih pečinah otoka Cres in je poleg delfinov največja živalska atrakcija tega območja. Opazovanje beloglavega jastreba med letom je veličastno doživetje in se zagotovo vtisne v spomin vsakogar, ki mu je dano to videti. A ko se orjaški mrhovinar, doseže namreč skoraj tri metre razpona kril, spusti nadte, postane vse skupaj nadvse srhljivo. In natančno to se je zgodilo.

Dvanajst jastrebov nad plažo

Tomaž Lah z družino že dolga leta poletne počitnice preživlja v AC Lopari, med Osorjem na Cresu in Nerezinami na Lošinju. A kaj takega se mu še ni zgodilo: »Z ženo Sonjo in sinom Blažem smo bili na plaži, ko zagledamo, kako nad nami kroži 12 jastrebov. Kar naenkrat se je eden ločil od jate in pikiral proti nam, pristal je na kamniti ograji na drugi strani zaliva, kakšnih 50 metrov od nas. Potem je vzletel proti sosednjemu zalivu, kjer je bil takrat nemški turist z dojenčkom in psom. Ko je zagledal ptiča, je hitro pograbil dojenčka in začel bežati, jaz sem tačas kar po vodi šel čez zaliv in tam našel samo še pasji povodec. Očitno je bil tako prestrašen, da je samo zbežal in ga pozabil, jastreb pa je še kar bil tam. Ko vidiš to mrcino od blizu, ti gredo kar kocine pokonci. Imel je dva metra in pol čez krila, telo pa skoraj kot odrasel človek. In kakšen kljun in kremplje je imel! Niti na misel mi ni prišlo, da bi se mu poskušal še bolj približati,« pripoveduje še vedno pod vtisom dogodka pred desetimi dnevi. »Ko ta ogromna lepa ptica leti en meter nad tvojo glavo, je občutek kar adrenalinski. Doživetje, ki ga nikoli ne pozabiš,« še opiše nadaljevanje te zgodbe.

Jastreb je namreč potem v nizkem letu, tik nad glavami družine Lah, odletel proti kampu, se tam nekoliko umiril, nato pa odletel nazaj proti Osorju in se ustavil kar na cesti, kjer je povzročil nekaj zmede. »Avti so trobili in nastal je manjši zastoj, saj kar ni mogel vzleteti. Prav nič se ni bal ljudi, očitno je navajen njihove prisotnosti, bolj smo se mi bali njega,« razlaga, še vedno sprašujoč se, zakaj je jastreb pikiral prav v bližino dojenčka. »Kot vem, jastrebi za ljudi niso prav nič nevarni, a vendar je bilo kar srhljivo, ko se je začel približevati. Nekaj je moral videti, da se je spustil z višine,« konča svojo pripoved Tomaž Lah.

Ni pikiral na dojenčka!

Da beloglavi jastreb oziroma orel, kot mu pravijo na Cresu, v resnici ni prav nič nevaren in da zagotovo ni hotel odnesti dojenčka ali psa, so nam potrdili v Centru za obiskovalce Beli, v sklopu katerega je tudi okrevališče za jastrebe.

»Beloglavi jastreb se spusti iz zraka samo takrat, kadar zagleda hrano, vendar mora biti ta hrana mrtva. Ni se še zgodilo, da bi se spustil na živo bitje, v tem primeru dojenček in pes nista bila ogrožena. Jastrebi so plašni in bežijo stran od ljudi,« nam je razložila Darja Martinčić.

V okrevališču skrbijo za štiri jastrebe, ki so potrebovali njihovo pomoč. Najbolj nevarno obdobje za beloglave jastrebe so poletni meseci, saj takrat mladiči ravno izletajo iz gnezd oziroma se pripravljajo za prvi let. Nekateri pri tem padejo v morje in nato ne morejo več vzleteti. Če imajo srečo, jih takrat opazijo domačini ali turisti, jih izvlečejo iz vode in odpeljejo v okrevališče. Martinčičeva ob tem prosi vse, ki bi zagledali ptico v stiski, naj ji pomagajo oziroma jih obvestijo ali pokličejo na številko 112.

»V našem centru si prizadevamo, da bi ohranili in zaščitili to izjemno ptico, saj pri nas biva že od pradavnine.« Na območju Kvarnerja je zdaj okoli 100 parov jastrebov, to je 200 odraslih ptic. 

Deli s prijatelji