ODŠKODNINA

Za umorjenega Tineta hočeta 50.000 evrov

Objavljeno 27. oktober 2015 17.29 | Posodobljeno 13. november 2015 15.30 | Piše: Aleksander Brudar

Resnikovi partnerica in hčerka od Igorja Bavdka in Draga Štera zahtevata po 25 tisočakov.

Igor Bavdek je bil zaradi uboja Tineta Resnika obsojen na 14 let in pol zapora. (Foto: Aleš Černivec)

LJUBLJANA – Tine Resnik, ki je 7. novembra 2011 v Tepah pri Litiji umrl pod streli Igorja Bavdka, pri čemer je, kot je že dvakrat ugotovilo sodišče, za vsem stal tudi Drago Šter (ta je bil na 14 let zapora obsojen za napeljevanje k uboju, Bavdek pa na 14 let in pol zapora za uboj), očitno še nekaj časa ne bo imel miru. Kot se je že včeraj izkazalo na pravdnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča, kamor sta se z odškodninsko tožbo proti njima obrnili Resnikovi zunajzakonska partnerica Sonja Čerčinovič in hčerka Tina Vrhovec, se bo sojenje vrtelo tudi okoli Resnikovega značaja, čeprav je sodnica Vera Gams Premerl Štera prijazno opozorila, da to, kakšen karakter je imel, »ni stoodstotno pomembno za to zadevo in da je lahko kontraproduktivno«. Na sodišču se je pojavil le Šter, ki bo, tudi s pomočjo predlaganih prič, poskušal dokazati, da to, kar v tožbi o Resniku trdita Čerčinovičeva in Vrhovčeva, nikakor ne drži. »Da je bil pokojni zelo spoštovan in priljubljen med prijatelji in znanci..., da naj bi bil zelo delaven, skrben, ljubeč oče in dedek ter spoštljiv zakonski partner, na kar naj bi bili tožnici izjemno ponosni..., da naj bi tožnici izgubili nekoga, ki jima je pomenil izjemno veliko, med drugim prijatelja, zaupnika in partnerja,« je naštevala Šterova pooblaščenka Lena Oreškovič in dodala, da »so te karakterne lastnosti bistvena okoliščina, ki jo je treba razčistiti v tem postopku«.

Zaradi 100 mark mu je zlomil čeljust

Šter tako ne dvomi le o tem, ali tožnici zaradi Resnikove smrti še danes trpita duševne bolečine, ampak tudi o tem, ali sta bila Sonja in Tine sploh v zunajzakonski skupnosti. Resnika, kot je povedal, je poznal že iz mladosti, ko sta bila Sonja in Tine »kot fant in punca«. Pravi, da nikoli nista živela skupaj in da je bil Tine do Sonje večkrat nasilen. Spominjal se je dogodka še iz 90. let, ko je na zabavi pri njegovem prijatelju doma Resnik»pošteno namlatil« Čerčinovičevo. Z njo naj bi, še pravi Šter, fizično obračunal tudi v času, ko je bila Tina še dojenček, tudi sam jo je videl z modricami in krvjo po obrazu. Tine se je po njegovih besedah preživljal s posojanjem denarja, izsiljevanjem in pasjimi boji. Ko je šlo za denar, je znal biti še posebno nasilen. Povedal je, da je zlomil spodnjo čeljust fantu, ki je takrat delal za Štera, in sicer zato, ker mu ni vrnil 100 nemških mark. Z Resnikom se, kot pravi, nista več dobro razumela po smrti njegovega prijatelja Stanka Krhlikarja pred kakšnimi 15 ali 20 leti. »V obraz sem mu povedal, da ga je ubil, in iz tega so med nama nastale zamere,« razloži. V Tepah je bil »ene trikrat«, kjer je imel Resnik pse.

Doma so se odlično razumeli

Čerčinovičeva je pred sodnico zatrdila, da sta z Resnikom živela skupaj od leta 1986, leto dni pozneje pa se jima je rodila hčerka. »Po 26 letih skupnega življenja sva se počutila kot mož in žena,« je povedala in dodala, da je Resnik za družino skrbel tudi finančno, ko je bila brezposelna. Zatrdila je, da Tine v Tepah nikoli ni živel, sta pa tam skupaj delala hišo, v kateri zdaj živi Tina. Tja sta hodila vsak dan, saj so tam živeli psi, ki sta jih hranila. Da je zdaj pokojni dejansko bival doma, lahko, kot je dodala, potrdijo sosedje. »Do mene je bil dober, kakšen je bil do drugih, pa me ne zanima,« je povedala in nadaljevala, da doma nikoli ni bilo verbalnega in fizičnega nasilja. O denarju, ki ga je drugim posojal Resnik, je odgovorila, da so dolžniki napisani na treh listih, ki jih je predložila svojemu odvetniku.

Tudi Tina je o svojem očetu govorila same lepe stvari. »Vsi smo se odlično razumeli,« je na kratko opisala razmere pred očetovo smrtjo in dodala, da je bil Tine najbolj srečen, ko se rodila njena hčerka. Spominjala se je, da so velikokrat skupaj hodili na izlete in na morje ter tudi na pasje razstave, saj so imeli doma ameriškega staforda.

Deli s prijatelji