PRIZNANJE

Preobrat: je policist izsilil Bavdkovo priznanje umora?

Objavljeno 02. november 2012 08.23 | Posodobljeno 02. november 2012 08.23 | Piše: Aleksander Brudar

»Nočem ščititi človeka, ki me je izdal policiji,« trdi Igor Bavdek, obtožen umora.

Igor Bavdek je na tokratnem sojenju presenetil z novim zagovorom (foto: Aleš Černivec).

LJUBLJANA – Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je v torek nadaljevalo sojenje 47-letnemu Igorju Bavdku in leto starejšemu Dragu Šteru zaradi umora 45-letnega Litijana Tineta Resnika 7. novembra lani. Na sodišču so nastopile štiri priče: Jože Kokalj, ki si je od Resnika izposojal denar, ter trije policisti iz PU Ljubljana: Blagoje Savič, Pavel Povirk in Robert Skok. Kot priča bi moral nastopiti tudi Bavdkov sin Matej, a se zaradi službene odsotnosti v tujini sojenja ni udeležil. Policisti so morali pojasnjevati, zakaj se je Bavdek prvi dan prijetja zagovarjal z molkom, naslednji dan pa je brez ovinkarjenja povedal, kje je skril pištolo in teleskopsko palico.

Na zaslišanju na policijski postaji pred skoraj letom dni sta bila takrat navzoča Savič in Povirk. Oba sta povedala, da se je takoj po aretaciji Bavdek zagovarjal z molkom, kar mu je po prihodu na policijsko postajo svetoval tudi odvetnik Milan Krstič. Povirk ob tem pravi, da sta se s Savičem pri Bavdku še enkrat oglasila naslednji dan. »Igor Bavdek je vprašal, ali je res pridržan tudi njegov sin, in to sem mu pritrdil in po debati se je zgodilo, da je Igor Bavdek izjavil, da je pripravljen s policijo sodelovati, in spremenil izjavo,« se spominja Povirk.

Bavdek trdi, da so izsilili priznanje

»Pavel Povirk je spreten manipulator, saj je izkoristil bolezen moje žene in sina. Sprašujem se, zakaj bi brez navzočnosti odvetnika dal izjavo in povedal, kje je orožje, če ne bi name pritisnili na tak način. Na koncu sem izjavo podpisal. Povirk je takrat rekel, da če ne bom povedal, da bodo še naprej delali hišno preiskavo in da bodo morali žena in otroci še naprej trpeti,« je povedal Bavdek.

Tako Savič kot Povirk ob tem nista znala odgovoriti na vprašanje Bavdkove zagovornice in Šterovega zagovornika, kako je lahko Igor tisti dan vedel, da je priprt tudi njegov sin. »Povirk je odprl okence na vratih celice in rekel: 'Poglej ga, tukaj je!' Tako da sem videl, da tam leži sin,« je povedal Bavdek. Povirk je glede na ta očitek odgovoril, da dvomi, da mu je pokazal sina oziroma da se tega ne spominja in da so prostori v centru za pridržanje videti tako, da je tam več celic in da se iz celice v celico ne vidi. »Nisem opravil zaslišanja Mateja Bavdka, jaz sem opravil zaslišanje Igorja Bavdka,« je zatrdil Povirk in dodal, da so Mateju prostost zaradi nevarnosti uničenja dokazov vzeli isti dan kot njegovemu očetu.

Kriminalist Robert Skok pa je povedal, da je bil odvetnik Krstič tisti, ki mu je dal telefonsko številko Mateja Bavdka. Na vprašanje sodnice Alenke Gregorc Puš, zakaj so zoper Mateja odredili preiskavo zaradi ugotavljanja prisotnosti alkohola, mamil ali drugih substanc v krvi, je Skok odgovoril, da ne ve. »Nisem je odredil jaz. Ne spominjam se, da bi se Matej Bavdek takrat kaj čudno obnašal,« je še dodal.

Bavdek s spremenjenim zagovorom

Če je Bavdek še v začetku oktobra trdil, da je na Resnika streljal v samoobrambi in ne iz koristoljubja, kot trdi tožilstvo, ter da Šter, ki naj bi bil naročnik umora, v dogajanje sploh ni bil vpleten, je tokrat del krivde zvalil tudi nanj.

Kot je dejal, mu je Šter posodil 3000 evrov, a ker jih zaradi finančnih težav ni mogel vrniti, je z njim večkrat prišel v konflikt. Šter se je namreč bal Resnikovega maščevanja. »Zaupal mi je, da ima problem z Resnikom. Da grozi njemu in njegovi družini, da posoja denar, da je vse, samo človek ne, da prireja pasje borbe, pobija pse, pretepa ljudi, svojo ženo in da je skrajno maščevalen. In da je Šteru že grozil s smrtjo,« je dejal Bavdek.

Bavdek: Ne gre za umor

Da bi se mu maščevali, je, kot je dejal Bavdek, Šter predlagal, da bi mu kdo vzel večjo količino denarja, ki ga ima spravljenega doma. Kot njegov dober prijatelj je začel Bavdek iskati znance, ki bi to opravili v njegovem imenu, a so se ti pozneje premislili. »Šter se ga je močno bal in hotel je, da je treba Resnika ustreliti ne glede na posledice,« je povedal Bavdek, in tako se je 7. novembra lani zjutraj odpravil na Resnikov dom. Tine je domov prišel okoli 11.00, in ko je izstopil iz avtomobila, mu je Bavdek zakričal: »Resnik, stoj! Šter me je poslal!«

Nato pa ga je, kot je razložil Resnik, ta hotel napasti s pištolo: »Zakaj ni streljal, ne vem,« dodaja. »V strahu za življenje sem vzel pištolo in ustrelil proti njemu v tla. Naprej se ne spominjam,« je razlagal Bavdek in dodal, da je potem, ko je Resnik obležal na tleh, zaradi strahu zapustil kraj dogodka in se vrnil domov. »To, da gre za umor, ne drži. Če bi ga hotel umoriti, bi ga iz zasede z enim ali dvema streloma, saj sem kot policist vajen orožja in ne bi v tem primeru, kot je bilo ugotovljeno pozneje, ustrelil petkrat ali šestkrat, in to vse v noge,« trdi 47-letni nekdanji policist.

Del krivde ob tem vali tudi na Štera. »Kolikor mi je znano po izjavah prič, se je Šter sam javil na policijsko postajo, me ovadil in se me s tem hotel znebiti – poleg Resnika torej tudi mene,« dodaja obtoženi Bavdek, ki je od sodišča zaradi spremenjenega zagovora zahteval policijsko varstvo družine, »saj so bile grožnje, kaj se bo zgodilo v primeru spremenjenega zagovora, že izrečene«.

Kot še pravi Bavdek, se je za spremenjen zagovor odločil tudi zato, ker noče več ščititi človeka, »ki me je napeljal, prislil in pozneje izdal policiji«. Spomnil se je še komentarja policista takoj po njegovi aretaciji, ko je izvedel, da je Resnik mrtev. »Da bi mi lahko cela Slovenija čestitala, da sem ustrelil takšnega prasca,« je povedal Bavdek.

Zaradi novih dejstev, ki jih je izrekel nekdanji policist v novem zagovoru in ker bi pri Šteru lahko obstajala nevarnost ponovitve kaznivega dejanja, je tožilstvo od sodišča zahtevalo, naj pripor odredi tudi zanj, a se je sodni senat odločil, da so navedbe o grožnjah preveč pavšalne in da je za kaj takega lahko pripor prevelik poseg v svobodo posameznika.

Prejšnji zagovor

Na prejšnjem zagovoru je Bavdek dejal, da je potreboval denar, zato je Štera prosil, ali mu ga lahko posodi. Ker mu je ta povedal, da denarja ne posoja, ga je usmeril na Resnika. Ta mu je posodil 10.000 evrov, ki mu jih je v dogovorjem roku tudi vrnil. Resnik pa je hotel 40.000 evrov, češ da so to še obresti. Bavdku je tako, kot je dejal na prejšnjem sojenju, Resnik grozil in novembra lani se je zato odpravil v Tepe s teleskopsko palico in pištolo. Ko je Resnik izvlekel pištolo, mu je zazvonil telefon, v paniki in strahu pa je tudi Bavdek vzel pištolo in nekajkrat ustrelil. Soobtoženca je tako Bavdek opral krivde, saj po njegovem takratnem mnenju Šter ni imel s tem nič.

Deli s prijatelji