SPOČETJE V ZADNJIH ARININIH DNEH

FOTO: Dojenčka čaka zapor

Objavljeno 13. marec 2017 08.00 | Posodobljeno 13. marec 2017 09.37 | Piše: Boštjan Fon

Sanda Alibabić, priprta zaradi smrti hčerke Arine, naj bi rodila prihodnji teden.

Po mnenju švedskih strokovnjakov v porodnišnicah popkovnico prerežejo prehitro

JESENICE – Dete Sande Alibabić, ženske, ki je rodila lani umrlo Arino Kardašević, bo po skorajšnjem rojstvu svoje prvo obdobje življenja najbrž za rešetkami. Otroka, ki je bil spočet, lahko po zakonodaji – če bo njegova mati pravnomočno obsojena – dajo v posvojitev.

Spomnimo, 14. julija lani je bila odvzeta prostost Sandi Alibabić, materi nesrečne Arine, in njenemu partnerju Mirzanu Jakupiju. Čez nekaj dni so jeseniško deklico, ki so ji najprej poskušali pomagati v domači bolnišnici, nato pa še v kliničnem centru v Ljubljani, položili v prerani grob. Dekletce zaradi hudih poškodb ni dočakalo tretjega rojstnega dne, po navedbah neuradnih virov je umrla v strašnih mukah.

Že dlje je znano, da je Alibabičeva noseča in da prav z Jakupijem pričakuje otroka. Po naših informacijah naj bi imela rok poroda 21. marca. To pomeni, da je bila spočeta v obdobju, ko je še ne triletna jeseniška deklica Arina trpela v zadnjih dnevih svojega življenja.

Glede na obtožnico, ki je sestavljena iz več točk – že samo po eni pa Alibabićevi in Jakupiju grozi do petnajst let zapora –, se postavlja vprašanje, kako se v našem sistemu znajde novo mlado življenje, nerojeno dete matere iz pekla, kot označujejo Alibabićevo. Ta pred sodnico na predobravnavnem naroku, ki je bil razpisan le zanjo, ni priznala krivde, prav tako ne kot njen ljubimec Mirzan.

Po 62. členu zakona o izvrševanju kazenskih sankcij je obsojenkam, ki so noseče ali ki so rodile med prestajanjem kazni zapora, zagotovljena ustrezna zdravniška nega in pogoji za nego otroka. »Otrok sme ostati pri materi na njeno zahtevo do dopolnjenega prvega leta starosti, potem se odda v sporazumu z materjo otrokovemu očetu ali sorodnikom,« so nam pojasnili iz Generalnega urada Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij. »Če to ni mogoče ali ni v otrokovo korist, stori pristojni center za socialno delo potrebne ukrepe za varstvo in vzgojo otroka v skladu z določbami zakona, ki ureja zakonsko zvezo in družinska razmerja.« Otrok sme ostati pri materi tudi do dopolnjenega drugega leta starosti, če bi mati v tem času prestala kazen ali če to zahtevajo posebni zdravstveni, socialni ali drugi razlogi.

Teoretično sta mogoči celo premestitev v svobodnejši režim, tako imenovani odprti oddelek, ali prestajanje kazni zapora ob koncu tedna, vendar v isti sapi dodajajo: »Nosečnost ali porod ob neizpolnjevanju drugih zakonskih pogojev ne more biti olajševalna okoliščina.«

V skrajnem primeru lahko pristojni center za socialno delo – v tem primeru CSD Jesenice – odloči, da je za otroka najprimerneje, da se ga povsem umakne iz matičnega okolja ter ga odda v posvojitev.

Pet otrok za zapahi

Med slovenskimi zaporniki je približno pet odstotkov žensk, naš edini ženski zapor je na Igu pri Ljubljani. Trenutno naj bi tam kazen služilo manj kot sto žensk na oddelkih pripora in zapora. Kar tri četrtine kaznivih dejanj, zaradi katerih so za rešetkami, so goljufije, tatvine, ropi in kraje. Na drugem mestu so kazniva dejanja zoper človeka in telo, kot so umor, poskus umora, hujše fizično nasilje, spolne zlorabe, teh je za okoli desetino. Šele nato sledijo kazniva dejanja, povezana z drogo, in druga kazniva dejanja. V Zavodu za prestajanje kazni zapora Ig je bilo od leta 2010 do lani 27 nosečnic. Štiri so kazen prestale pred porodom, štiri so rodile med prestajanjem kazni, pri preostalih 19 pa je prišlo do prekinitve zaporne kazni. V tem obdobju je skupaj z mamo obsojenko ali mamo pripornico prebivalo pet otrok.

 

Deli s prijatelji