MINI SEMAFOR

Če je bila prižgana rdeča, niso smeli v sobo

Objavljeno 20. november 2017 23.03 | Posodobljeno 20. november 2017 23.03 | Piše: U. S.

Richard Kerrigan je za kraljeve začel delati po končani šoli. Osebju so s posebnim znakom nakazali, kdaj lahko vstopijo.

Krožniki, kozarci in srebrni pribor morajo biti v ravni vrsti, da je res, si osebje pomaga z ravnili. FOTO: Guliver/Getty Images

Nekdanji butler britanske kraljeve družine je razkril, kako je bilo delati v Buckinghamski palači. Richard Kerrigan, po rodu je iz Kenta, zdaj pa živi v Sydneyju v Avstraliji, je povedal, da je začel na dvoru delati takoj po koncu šolanja, med njegove naloge pa so spadali organizacija dogodkov, sprejem gostov in priprava mize za bankete.

V dvigalu, kjer sem bil sam, sem pogledal termovko, na njej je pisalo kraljičina juha.

»Tisto obdobje mojega življenja je bilo noro. Pripraviti smo morali veliko mizo v obliki podkve, za katero lahko sedi 180 ljudi. Ko so vsi krožniki postavljeni, je treba vse premeriti z ravnilom in poskrbeti, da je vse v ravni vrsti, kozarci se morajo svetiti, srebrnina mora biti zloščena. Navadno so štirje člani osebja na osem do 10 gostov. Kraljeva družina se posveča gostom, a vsakega člana osebja pozdravijo in se zahvalijo. Tako izjemno prijazni so. Čudovito je.«

Nekdanji strežaj je še dodal, da so osebju s posebnim znakom nakazali, kdaj lahko vstopijo. »Ta sistem je bil super, kot nekakšen mini semafor. Mi smo bili zadaj, luči pa rdeče in zelene. Če je bila prižgana rdeča, nismo smeli v sobo. Ko se je prižgala zelena, smo šli.«

Kerrigan je o svojem delu v kraljevi palači spregovoril v jutranjem programu na televiziji, povprašali so ga tudi po najbolj bizarnem oziroma nenavadnem dogodku, ki se mu je primeril med delom. »V kuhinjo sem šel po hrano, dali so mi termovko. V dvigalu, kjer sem bil sam, sem pogledal termovko, na njej je pisalo kraljičina juha. To je bil trenutek, ko sem spoznal, da prav zares v rokah držim juho, ki jo bo jedla kraljica. Streči ji nismo smeli.«

Delal je tudi na poroki princa Charlesa in Camille: »Vesel sem bil, da sem bil tam, bila je dobra izkušnja. Varnost je bila poostrena, saj je bil dogodek prestižen.« Za varnost je bilo vedno dobro poskrbljeno, se spomni, zaradi tega se je skoraj znašel v težavah: »Nosili smo uniforme in fotografiral sem se z mobilnikom. A so mi fotografijo takoj izbrisali. Telefona ne smeš imeti pri sebi, vsakokrat moraš skozi detektor kovin.« Povedal je še, da je bil najprestižnejši banket, pri katerem je sodeloval, tisti, ko je bil častni gost ameriški predsednik George W. Bush, bilo je leta 2003. 

Deli s prijatelji