ROK GOLOB

Talilni lonec slovenske smetane

Objavljeno 03. junij 2012 23.31 | Posodobljeno 03. junij 2012 23.31 | Piše: Alen Steržaj

Prihajajo vsak iz svojega glasbenega sveta: Siddhartin Tomi M. je rocker, Sabina Cvilak je svetovno priznana operna pevka, Rok Golob sklada, aranžira, dirigira in poučuje.

Rok, Sabina in Tomi (foto: Aleksander Remec).

A prišel je čas za križišče njihovih poti. In z njimi se bodo križale še poti Maje Keuc, Tokca (Dan D), Katrinas, Jadranke Juras, Lare Baruce, Eve Černe, Nuške Drašček, Matjaža Robavsa (Eroika), Murata & Josa, Urške Majdič in skupine HeaveniX. Rok jih bo namreč združil v avtorsko-ljudskem crossover projektu Simfonična ekstaza.

O Simfonični ekstazi 

  • Rok Golob

Kaj? »S Simfonično ekstazo bomo združili Orkester Slovenske filharmonije, Slovenski komorni zbor in izbrane slovenske soliste iz sveta popa, rocka, rapa in opere. Izvajali bodo moja avtorska dela, nekaj bo tudi modernih orkestralnih priredb slovenskih ljudskih pesmi.«

Kako? »Katrinas bodo na primer pele Letim in z Muratom & Josom še ljudsko Sijaj, sijaj, sončece; Nuška Drašček in Matjaž Robavs bosta zapela Noč želja, Sabina Cvilak narodno Zrelo je žito, Tomi M. mojo klasično skladbo Journey Of One Soul in z Laro Baruco še Al' me boš kaj rada imela in tako naprej.«

Zakaj? »Glasba mora združevati, ne ločevati. Zdi se, da se pri nas še vedno veliko glasbenikov ločuje po žanrih: resnjaki se ne družijo z rokerji, raperji ne z operniki itd, in rušenje teh meja je gotovo eden od ciljev Simfonične ekstaze.«

  • Tomi M.

»Takšni projekti združevanja glasbenih žanrov so mi bili vedno všeč, ker razbijajo monotonost v glasbi. Tudi veliki svetovni bendi že dolgo

Rok Golob 
in Simfonična ekstaza 
7. junij
 Ljubljana, Križanke

sodelujejo v projektih, ki jih peljejo v druge skrajnosti, Metallica na primer s simfoničnim orkestrom, že prej pa Freddie Mercury z Montserrat Caballe ali U2 s Pavarottijem

  • Sabina Cvilak

»Simfonična ekstaza je zame priložnost za skok v nekaj drugega. Svet poprocka je velikokrat bolj sproščen in zabaven od opernega. Meja v glasbi ne sme biti, ker s tem omejujemo sami sebe.«

Z Rossom, Stingom in Domingom!

Rok, Tomi in Sabina so tako ali drugače povezani z Los Angelesom: Rok ima tam svoj drugi dom, za Sabino je bila tamkajšnja operna hiša skrajna zahodna točka, kjer je gostovala, Tomi je tam s Siddharto snemal ploščo Saga. Vsi so imeli tudi priložnost sodelovati s svetovnimi zvezdami: Rok s Stingom, Sabina s Placidom Domingom, Tomi z Rossom Robinsonom (producentom skupin Korn, Limp Bizkit, Slipknot ...).

Sabina: »Delala sem avdicijo za neko opero, ki jo je vodila asistentka Placida Dominga, in ona me je potem napotila kar k njemu. Trema je bila huda, ampak je prišel do mene, začela sva se pogovarjati in mi je celo pomagal prestaviti klavir, tako da je bilo potem vse okej (smeh). Od velikanov, kakršen je on, se ogromno naučiš. Očaralo me je tudi, kako si zapomni podatke in ljudi, od direktorja do čistilke. In to daje človeku karizmo!«

Tomi M.: »Delo z Rossom Robinsonom me je prepričalo, da imajo producenti, ki producirajo velike svetovne zvezde, v sebi predvsem veliko življenjskega znanja, ne le tehničnega in glasbenega. Producent mora biti predvsem psiholog in motivator, da iz tebe izvleče glasbeni presežek.«

Rok: »Biti na odru s Stingom in pred tridesettisočglavo množico sredi Francije z njim igrati Every Little Thing She Does Is Magic – tega občutka se ne da opisati. Sredi koncerta me je prešinilo: Sanje se res lahko uresničijo! In sem se spomnil, kako smo ta komad nekoč igrali s skupino HeaveniX, le da smo morali biti tu čisto trezni! (smeh) Imela sva tudi nekaj osebnega stika: dal sem mu oba svoja cedeja in pokomentirala sva verz 'morda sanje sanjajo nas' z njegovega albuma Soul Cages.« 

Deli s prijatelji