JOJO

Primož Raspotnik: Pazite, kako hujšate!

Objavljeno 02. november 2017 11.49 | Posodobljeno 02. november 2017 11.49 | Piše: Tomaž Mihelič

Da je prekomerna teža težava tudi pri nas, že vemo, ob spremljanju oddaje The Biggest Loser Slovenija pa se lahko o tem prepričamo še od blizu. Debelost ni edino, kar vzbuja gledalčevo pozornost, polemike povzroča predvsem način hitrega hujšanja, zato smo na pomoč poklicali profesionalca z največ izkušnjami.

Primož je eden naših najbolj iskanih osebnih trenerjev.​ Foto: Barbara Zajc

Osebni trener Primož Raspotnik že 16 let pomaga ženskam in moškim do želene oblike telesa. Izkušnje in bogato znanje je nabiral tudi v Ameriki, skrbel za formo v naši nordijski reprezentanci, osvojil naslov svetovnega podprvaka v tekmovalnem fitnesu in napisal nemalo strokovnih člankov na temo oblikovanja telesa in prehrane. Ob vse pogostejših pomislekih o načinu izgubljanja telesne teže v resničnostnem šovu The Biggest Loser je z nami delil svoj pogled na tovrstno podajanje sporočilnosti. »Kar opažam, ni ravno v zdravem duhu fizične in psihične aktivnosti. Težava nastane, ko si tekmovalci in predvsem gledalci s takšnim načinom vadbe lahko povzročijo dolgotrajne posledice, ki jih je težko popraviti. Menim, da bi morala biti učna ura teh oddaj, kako s pravim pristopom, treningi in prehrano doseči čim bolj zdrav življenjski slog, in ne to, da pri ljudeh povzročijo še večji odpor po neuspelih poizkusih. Večina stroke se strinja z ugotovitvijo, da bi lahko na višji ravni prikazali delo osebnega trenerja in več človečnosti do tekmovalcev. Oba trenerja, Natašo in Jana, poznam in vem, da sta dobro podkovana, žal pa jima koncept licenčne oddaje ne dopušča pravega načina in dela osebnih trenerjev,« je dosleden Primož.

Cenite svoje zdravje

Težava prikazovanja hujšanja za denar ima v več kot 90 odstotkih isti končni izkupiček, tako imenovani učinek jojo. »Kandidati morajo naenkrat izrazito znižati vnos kalorij, kar lahko telo in psiha dopuščata mesec, največ dva, nato pa se organizem temu nenaravnemu načinu upre. To je zlasti nevarno za ljudi, ki so prišli v intenzivni trening in stradanje neposredno z naslonjačev. Kilogrami se sprva hitro topijo, a še hitreje pridobijo. Pri ljudeh s pretirano odvečnimi kilogrami je res treba biti zelo previden pri izbiri prave motivacije. Predvsem pa je bistvenega pomena individualni pristop.

Osebni trener mora znati prisluhniti posameznikovim željam in potrebam,« izpostavi pasti pretiravanja. Prekomerno debelim svetuje, naj začnejo z lažjo vadbo, hojo, sprehodi v naravi ali na stezi, kolesarjenjem, plavanjem. »Sklepi so pod bremenom in pri nenadni intenzivni vadbi še bolj obremenjeni, zato pride do poškodb kolen, hrbtenice, ramenskega obroča in prej ali slej izgubiš voljo.

Hitro izgubljeni, še hitreje pridobljeni kilogrami. Hujšanje za denar ima v več kot 90 odstotkih isti končni izkupiček, t. i. učinek jojo. 

Tudi pri prehrani se ne dela korenitih rezov, iz ene skrajnosti v drugo, kajti s tem ne boste zaživeli nič bolj zdravo,« opomni in nas opozori. »Opažam, da je med mladostniki debelost vedno večja težava, kljub trendu rasti različnih aktivnosti. Nasploh bi se morali več in zmerno gibati ter ne iskati bližnjic ali generičnih jedilnikov, treningov, saj ne obstajata dva organizma, ki bi imela isto presnovo. Ljudi je treba na poti do popolnega zdravja in dobre forme obravnavati kot posameznike in samo tako lahko dosežejo dolgotrajen uspeh. Zato bodite pozorni, da si izberete strokovno pomoč z licenco, dolgoletnim stažem in rezultati, da klienti ne hodijo naokoli poškodovani zaradi treningov,« nas opremi s ključnimi informacijami na poti do dobrega počutja.

 

 

 

 

»Preberite več v Suzy, naši novi tabloidni reviji Slovenskih novic, ki izide vsak petek. Najdete jo v bližnji trafiki, še bolje pa bo, če se nanjo naročite in jo boste dobili v svoj nabiralnik. Pišite nam na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. oziroma pokličite na brezplačno številko 080 11 99.«

Deli s prijatelji