BERNARDA IN MOJCA

Na dogodkih bosta pod klobuki

Objavljeno 17. junij 2016 08.00 | Posodobljeno 17. junij 2016 08.00 | Piše: T. R., Vikend

Na TVS se v ponedeljek vrača oddaja Poletna scena, ki bo gledalcem krajšala vsak pozno poletni večer, letos jo bodo vodili Nataša Mihelič, Andreja Kočar, Bernarda Žarn, Mojca Mavec, David Urankar in Toni Cahunek. Vikend je nekaj vprašanj zastavil Bernardi in Mojci.

Bernarda Žarn

Bo tudi letos v oddaji v ospredju gost, zaradi tega je vsaka oddaja kar malce tematsko obarvana?
Tudi letos bomo gostili zanimive akterje umetnosti, kulture in širše družbene scene. Čeprav gre za kratko pogovorno formo, so zgodbe umetnikov, kulturnikov in intelektualcev praviloma navdihujoče in navdušujoče. Če želiš biti dober gostitelj, moraš vsako temo in človeka, s katerim se pogovarjaš, vsaj malo vzljubiti. No, »vzljubiti« je pretežak glagol za ta kontekst – je pa dobro v vsem in vsakomur, o čemer in s komer se pogovarjaš (če ne delaš v informativnem programu), najti vsaj nekaj, kar te navdušuje. Seveda ne uspe čisto vedno, a vedno se je vredno potruditi. Osebno so mi najbližji svetovi knjig, ker se po njih tudi največ potepam.

Bo letos več ali manj vklopov v živo? Vklopi sicer v oddaji v živo prinesejo kar nekaj zabavnih trenutkov, lahko vi kot prekaljena voditeljica Poletne scene z nami delite kak tovrsten spomin?
Vklopi v živo vselej popestrijo in včasih tudi prevetrijo našo Poletno sceno. In nas ustvarjalce. Še posebej spoštujem novinarje, ki se nam oglašajo s terena, to ni lahko delo. Pogosto se oglašajo z zelo glasnih scen,  tudi v neprijaznih vremenskih razmerah in nemalokrat se znajdejo v nenavadnih in nepredvidljivih situacijah. Pa morajo kljub temu ostati popolnoma zbrani. V studiu smo bolj »na varnem«. Kot v življenju nasploh, se je tudi v oddajah, ki potekajo v živo, zgodilo že marsikaj in gotovo se še bo – nismo se dobro slišali, včasih tudi ne videli, lahko smo se tudi slabo ali sploh ne razumeli, včasih se plezik zajete oziroma jezik zaplete, včasih se korak spotakne in/ali objektiv premakne, tudi kakšen gost na terenu je bil že strašno razigran. Zgodilo se je tudi, da je bil kakšen takšen, kot ga opiše glagol, ki se začne na črko p in se rima na razigran (smeh).

Niste ravno oseba, ki bi z velikim veseljem obiskovala družabne dogodke, se zato, ker vas marsikdo prepozna, raje izognete tudi kakšnemu množičnemu poletnemu dogajanju? Ali se morda tja odpravite z velikim klobukom in sončnimi očali?
O, saj rada obiskujem kulturne in družabne dogodke. Res pa je, da se, če ni ravno strašno nujno ali nisem tam delovno, navadno izognem sprejemov pred in za njimi. Imam tudi to srečo in blagoslov, da sem mnogih izjemnih kulturnih in umetniških užitkov deležna med delom, ko na primer povezujem prireditve in mi tako dobro dene tudi scena miru doma ali narave. Pa hvala za idejo. Mojca, greva naslednjič na kakšen dogodek skupaj z velikim klobukom in sončnimi očali? Gotovo bova čisto neopazni (smeh).


Mojca Mavec

Se vam zdi, da so se v letih, odkar sodelujete pri Poletni sceni, spremenili dogodki, ki jih pokrivate v oddaji?
Slovenija ima poleti povišan kulturni utrip, opažam pa, da je kup novih dogodkov, ki jih naslednje leto ne zaslediš več. Kot da bi prehitro obupali. Kriza je seveda vedno dober izgovor, a lep dokaz, da se stvari da urediti tudi z manj denarja in s sodelovanjem vse skupnosti, so manjši kraji.  Kar poglejte šagre poleti, nekatere so postale prav imeniten kulturni dogodek, kjer se predstavljajo lokalni umetniki in produkti. Sploh Istrani so v zadnjih letih pošteno zagnali kolesje in vabijo z raznoliko ponudbo, nekoč pa smo vsi raje drveli naprej na džez in filme na Hrvaško.

Sicer vodite Dobro jutro, vam bolj ustrezajo zgodnji jutranji ali pozni večerni televizijski termini?
Sem jutranji tip, najboljša med peto in enajsto, a Poletna scena je dobra osvežitev, vsi bi morali večkrat ven iz  rutine, pa čeprav potem doživim kak sončni vzhod manj. 

Vsi vas poznamo kot popotnico, v katerem mestu vas je poletno dogajanje najbolj navdušilo?
Vsako mesto ima več življenja, ko pride poletje. Morda je to najbolj očitno v Skandinaviji, kjer sonce poleti sploh ne zahaja. Dolge, bele noči v Stockholmu so nekaj posebnega, saj  ne počiva niti narava. Švedi zato  poleti sploh ne gredo na dopust. Priporočam tudi Slovencem. Poleti so domači kraji najlepši in največ ponujajo in nekdo bo moral tudi pojesti vso to sočno zelenjavo, ki jo tako skrbno okopavamo vse od pomladi.

 


V Vikendu še preberite:

  • Po šovih Big Brother in Bilo je nekoč: Mirela bo napisala knjigo, Niki gre v Hollywood
  • Iskanje pozabljive Dory: Ko življenje (preveč) posnema umetnost
  • Giboni in Oliver Dragojević: Noče biti nogometni velikan

 

Deli s prijatelji