ONA 365

Jolka Milič bi menjala glave tudi z zeljnatimi

Objavljeno 05. marec 2014 08.21 | Posodobljeno 05. marec 2014 08.21 | Piše: U. S.

Primorska prevajalka, publicistka in pesnica je letošnja Ona 365.

Naša revija Onaplus že četrto leto spremlja osebne dosežke in družbene presežke posameznic, ki jih te puščajo s svojim delovanjem in širšim družbenim uvidom, posameznic, ki družbeno vseenost in ravnodušnost menjajo za osebne angažmaje in predanost, s katerimi tiho spreminjajo, spodbujajo in preoblikujejo družbena tkiva na bolje, kot so zapisali v uredništvu One. Petdeset presežnic, kot se je izrazil povezovalec prireditve Miha Šalehar, so izbrali letos člani komisije, a le ena je Ona 365: prevajalka, publicistka in pesnica Jolka Milič.

Njen bogati prevajalski opus, s katerim je poezijo v romanskih jezikih približala slovenskemu bralcu in domačo poezijo prestavila v italijansko govoreči svet, dopolnjujejo njeni pronicljivi literarni in kulturniški kritični zapisi, ki nagovarjajo prav tako kritičnega, ostrega in brezkompromisnega bralca in opazovalca, kot je ona sama. Miličeva si upa misliti s srcem ter ob tem ohranjati neprizanesljivost duha in ostrino uma. Zdi se, kot da je ena tistih velikih literarnih junakov, ki smo si jih zapomnili, ker svojih prepričanj niso menjali za svoje lagodje. Če njen življenjski literarni opus krasijo ugledna priznanja, priznanje Ona 365 slavi njo, so poudarili v uredništvu. Naziv Ona 365 ji je v Klubu Cankarjevega doma podelila Sabina Obolnar, odgovorna urednica One in Oneplus, in ji izročila unikatno broško draguljarne Malalan iz Ljubljane. Uspehom petdeseterice se je poklonila tudi predsednica vlade RS mag. Alenka Bratušek.

Če je 50 izjemnih žensk, je 300, 400, mogoče 500 takih moških, je povedala Miličeva. »Kaj je narobe z državo? Smo pred Grčijo ali za njo, pred Ciprom ali za njim? Kaj delamo narobe. Je treba glave menjat', magari s kako zeljnato,« je povedala nagrajenka in še, da so bile tudi nekoč zeljnate glave, »ampak ker smo živeli od zelja in krompirja, nas ni toliko motilo«. V zahvalnem govoru pa: »Me veseli, da nisem bila polomijada, moji sorodniki tam trepetajo.«

Neupogljiva etična osebnostna drža odlikuje tudi druge izmed deseterice, ki jih je revija Onaplus izpostavila na slovesnosti, ki jo je scenografsko, dramaturško in režijsko oblikoval Matej Filipčič, glasbeno pa so jo obogatili pevka Severa Gjurin, pevec Metod Banko in kitarist Dejan Lapanja: to so (po abecednem vrstnem redu) Alenka Krapež, ravnateljica, doc. dr. Alenka Mertelj, raziskovalka in znanstvenica, Ana Roš, kuharska virtuozinja, Anita Ogulin, človekoljubinja, Barbara Jaki, direktorica Narodne galerije, Jasmina Ahmetaj, romska aktivistka, Marinka Pirečnik, upokojena šivilja, Špela Veselič, ustanoviteljica in vodja Društva SOS telefon, in Tina Maze, smučarska šampionka. Osebnosti, ki se zaradi predanosti svojemu poslanstvu upajo postaviti tudi na lasten rob, da bi razširile možnosti in ponudile priložnosti. 

Deli s prijatelji