EMA 2017

FOTO: Slovenski izbor pesmi v angleškem jeziku

Objavljeno 21. februar 2017 12.44 | Posodobljeno 02. marec 2017 09.30 | Piše: Moni Černe

V petkovem finalu Eme 2017 bo slišati precej več angleščine kot maternega jezika. Nika Zorjan, ki poje v prekmurščini, si ni nadela tuje zvenečega umetniškega imena.

Nika Zorjan nima tuje zvenečega imena, prepeva v prekmurščini. Foto: mediaspeed

LJUBLJANA – Po lanskem izboru naše predstavnice Manuele Bračko oziroma ManuElle, ki se v Stockholmu ni uvrstila niti v finale, je letošnji izbor za pesem Evrovizije dobil absurdne razsežnosti; tako rekoč vseh 16 sodelujočih se je poangležilo do neprepoznavnosti. Nepoučeni poslušalec bi nas zlahka zamenjal za katero angleško glasbeno združbo, ki jo podpira nacionalna televizija druge države – prijazne, sramujoče se Slovenije. Kar bi bilo čisto v redu, če ne bi šlo za slovensko predstavnico na tekmovanju, a letošnji izbor je bil prejkone biznis, ki ga vsak zase in po svoje goni slovenski izvajalec. Potem naj si pot na oder Evrosonga v Kijev še sami plačajo, tu pa gre za denar davkoplačevalcev. Komisijo, ki je izbirala pesmi, so sestavljali ManuElla, Boštjan Grabnar, Jernej Vene in urednik projekta Ema Aleksander Radić. Med 90 prijavljenimi na festival so izbrali 16 skladb.

Tisti izvajalci, ki niso peli v angleščini, v finalu bodo to samo eksotični trije Raiven, Sell Out in Nika Zorjan, pa so si za vsak primer (verjetno računajo na posel v tujini, predvsem pa na košček slave) nadeli angleško ime.

Edini, ki so bili v kadru malce dlje kot tri minute in pol ter so ostali pri slovenskem jeziku, so bili voditelj in urednik razvedrilnega programa Mario Galunič ter voditeljice Trio adio, se jezijo plačniki razvedrilnega programa. Svoje ogorčenje gledalci zlivajo v vsakem času, vsepovsod, kjer je mogoče zapisati grajo, in vsepovprek; ni jim všeč tak kič pa to, da trošijo denar za bedarije, saj smo v povprečju čisto na repu evrovizijskih uvrstitev, postrežejo pa nam z angleškimi vižami, besedili, da o sposobnostih zabavanja gledalcev, igralk in komičarke, ki so izbor vodile, ne izgubljamo besed.

Večja težava nastane na vrhu, prav pri glavi. Alfa in omega razvedrila Mario Galunič, ki je v petek in soboto (predvsem iz ozadja) vodil angleško glasbeno kolonijo – na malih zaslonih je, mimogrede, absolutno aktiven od leta 1992, torej 25 let –, je tisti lik, ki ima v rokah vse niti Razvedrilnega programa TV Slovenija že od sredine leta 2014. Blagoslovil je ta prestižni angleški projekt, čeprav je Galunič jezikoslovec in književnik, bil je učitelj slovenskega jezika.

A očitno prepevanje v angleščini gledalcev ni motilo toliko, da si Eme ne bi ogledali. Kot so nam v odgovoru na naša vprašanja pojasnili na RTV Slovenija, si je letošnji prvi predizbor minuli petek v povprečju ogledalo 11 odstotkov oziroma 207.200 gledalcev, starejših od štirih let, kar je v povprečju 25 odstotkov takratnih gledalcev televizije. Predizbor pa si je v soboto v povprečju ogledalo 11,7 odstotka oziroma 219.700 gledalcev, starejših od štirih let, kar je v povprečju 29 odstotkov takratnih gledalcev televizije. To je bila v svojem časovnem pasu najbolj gledana oddaja.

Deli s prijatelji